Türk zeytin ve zeytinyağı İspanya’da görücüye çıktı

Son 2 yıldır her ay ihracat artış rekorları kıran ve 2018 yılında 500 milyon dolar ihracat rakamı hedefleyen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), zeytinyağı ihracatında ABD’den sonra Türkiye’nin, en büyük ihraç pazarı olan İspanya’da World Olive Oil Exhibition Fuarına katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını gerçekleştirdi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
23 Mar 2018 / Cum 11:20 |
/ 95 Kez Okundu
| |
Son 2 yıldır her ay ihracat artış rekorları kıran ve 2018 yılında 500 milyon dolar ihracat rakamı hedefleyen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), zeytinyağı ihracatında ABD’den sonra Türkiye’nin, en büyük ihraç pazarı olan İspanya’da World Olive Oil Exhibition Fuarına katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını gerçekleştirdi.
İspanya’nın Madrid kentinde 21-22 Mart 2018 tarihleri arasında, bu sene 7. kez gerçekleştirilen World Olive Oil Exhibition Fuarı, her sene dünya zeytin ve zeytinyağı profesyonellerin buluşma noktası görevini görüyor. Fuarda Türk zeytin ve zeytinyağlarının gördüğü ilgiden oldukça memnun kaldıklarını belirten EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Emre Uygun, “Standımız İspanya’nın farklı bölgelerinin yanı sıra, Fas, Tunus, Portekiz, İtalya, İran, Çin, ABD, Kanada, Azerbaycan gibi birçok ülkeden profesyonel ziyaretçilerin uğrak yeri oldu. Yalnızca 2 gün sürmesine rağmen sektör ile ilgili gelişmelerin ve trendlerin paylaşıldığı konferanslar ve farklı ülkelerden çeşitli zeytinyağlarının tanıtıldığı zeytinyağı tadım seminerleri ile hem katılımcılar hem de ziyaretçiler için dolu dolu geçen bir fuar oldu” dedi.
Avrupa Birliği’nin Türk zeytinyağına ton başına bin 300 euro seviyesinde gümrük vergisi uyguladığına dikkati çeken Uygun, Avrupa Birliği’ne olan zeytinyağı ihracatımızın ve Türk zeytin ve zeytinyağının bilinilirliğinin artırılması için AB’nin Türk zeytinyağına (gümrük vergisiz olarak) tanımış olduğu 100 tonluk kotanın muhakkak artırılması gerektiğini, söz konusu 100 tonluk kotanın Fas, Tunus gibi rakip üretici ülkelere tanınan yüksek kotalar ile karşılaştırıldığında komik denilebilecek düzeyde kaldığının altını çizdi.
Türkiye’nin 2017-2018 sezonunda 285 bin ton zeytinyağı ve 450 bin ton sofralık zeytin rekoltesine sahip olduğunu belirten Uygun, bu yüksek rekolteyi katma değere dönüştürmek için tanıtım çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade etti.
Türkiye’nin WOOE fuarına, bu sene Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği vasıtasıyla ilk kez katılım gerçekleştirdiğini belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı Yönetim Kurulu Üyesi M. Kadri Gündeş ise "İspanya’nın zeytin ve zeytinyağı sektöründeki konumu ve önemi hepimizin malumu. Sektörün trendlerinin belirlendiği, endüstrinin yol haritasının çıkarıldığı, güncel ve teknolojik gelişmelerin takip edildiği bu fuarda, Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’nin bir üyesi olarak bu fuarda bulunmamız ülkemizin prestiji açısından çok büyük önem arz etmektedir. Fuar ağırlıklı olarak zeytinyağı üzerineydi ancak gelen ziyaretçiler Türk zeytinine de çok büyük ilgi gösterdi" diye konuştu.

İspanya’ya zeytinyağı ihracatı yüzde 113 arttı
Türkiye 1 Kasım 2017-20 Mart 2018 tarihleri arasında 2017-2018 sezonunda İspanya’ya 12 bin 300 ton zeytinyağı ihracatı gerçekleştirdi, karşılığında ise yaklaşık 48 milyon dolar döviz geliri elde edildi. Bir önceki sezon ile karşılaştırıldığında, İspanya’ya olan zeytinyağı ihracatı miktar bazında yüzde 84, tutar bazında ise yüzde 113 artış gösterdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.