Türkiye’de dijital kimlik pazarı oluşuyor

Dijital para birimi ’Bitcoin’in alt yapısını oluşturan Blockchain sistemi İzmir’de uzmanlar tarafından tartışıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
07 Mar 2018 / Çar 11:34 |
/ 48 Kez Okundu
| |
Dijital para birimi ’Bitcoin’in alt yapısını oluşturan Blockchain sistemi İzmir’de uzmanlar tarafından tartışıldı.
“Blockchain and Unchain Economy” başlıklı konferans İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar yönetiminde, İEÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, Kimlic CEO’s Gökhan Seçkin, Kimlic & Blokzincir Kurucusu İlker Oğuz, Blasea Başkan Yardımcısı Kadir Kurtuluş katılımıyla İzmir Ticaret Odası’nda yapıldı.
İEÜ Teknoloji Transfer Ofisi, İEÜ Embryonix Teknoloji A.Ş, İEÜ İzmir Bilimpark ve İzmir Ticaret Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlikte, para akışının pek çok kaynaktan aynı anda onaylanması prensibi ile çalışan Blockchain’in (blok zinciri) Türkiye’de çok yeni olduğu ancak dünya genelinde büyüyen dijital kimlik pazarının oluştuğu vurgulandı. İEÜ İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, Bitcoin’in üzerinde gezindiği blok zincir sürecinin iyi anlaşılması gerektiğini belirterek, “Bu karlı süreç çok ciddi yatırım risklerini de içeriyor. En büyük risk anlamadan bu işe girmek. Para ve zaman kaybetme ihtimaliniz çok büyük. Bu süreci anlamak için başlangıç seviyesinde dahi olsa teknoloji okuryazarı olmak, internet dünyasının her gün yenileri eklenen terim ve kavramlarına en azından aşina olmak gerekiyor. Şirketler, özellikle bankalar yeni teknoloji adapte etmede ve uygulamada çok başarılı. Ancak Blockchain ayak sesleri ve teknolojideki hız birçok kurumu devre dışı kalma ihtimaliyle karşı karşıya getiriyor. Bu gerçek şimdiden birçok bankayı harekete geçirdi” dedi.
Kimlic CEO’s Gökhan Seçkin de, Türkiye’nin daha bu işin çok başında olduğunu, Blockchain sürecinde yeni bir teknolojiden öte bir tekniğin önem kazandığını söyledi. Seçkin, “Blockchain’in felsefesi, merkezi olmayan bir yapı ve aracısız, doğrudan taraflar arasında bir dijital değer transferine imkan tanımasıdır” diye konuştu.
Blasea Başkan Yardımcısı Kadir Kurtuluş da, Blockchain’in erişim izni olan herkesin görebildiği bir database olduğunu, özellikle bankacılık işlemleri gibi kimlik ve doğrulama gerektiren süreçler için yeni ufuklar vaat ettiğini söyledi. Finansal özgürlüğün giderek arttığını aktaran Kurtuluş, “Blockchain’de aklınıza gelecek her şeyin kaydını tutabileceğiz. Tüketici dostu fikrin önünde kimse duramıyor. Hızlı şekilde bu teknolojiyi ülkemize kazandırmalıyız. Bu teknolojinin öncüsü olabilirsek öncü ülkeler arasında yer alabiliriz” dedi.
Kimlic & Blokzincir Kurucusu İlker Oğuz da, rezerve dayalı ekonomiden işleme dayalı ekonomiye geçişin yaşandığını aktardı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.