Türkiye’nin en büyük yerel tarih sempozyumunda Orhan Gazi konuşuldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ’Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’nda Osmanlı’nın beylikten devlete geçiş sürecinin Orhan Bey döneminde yaşandığı ifade edildi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
11 Mar 2018 / Paz 10:45 |
/ 63 Kez Okundu
| |
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ’Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’nda Osmanlı’nın beylikten devlete geçiş sürecinin Orhan Bey döneminde yaşandığı ifade edildi.
Kocaeli büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 5.’sini düzenlediği ve Türkiye’nin en büyük yerel tarih sempozyumu unvanını alan ’Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’na ikinci günü Orhan Gazi Salonu’nda düzenlenen oturumlarla devam edildi. Oturumlarda Osmanlı’nın beylikten devlete dönüşümünün Orhan Bey zamanında başladığı ifade edildi. Prof. Dr. Mehmet Alpargu’nun başkanlığında gerçekleşen oturuma Prof. Dr. Mustafa Keskin, Prof. Dr. Recep Dikici, Prof. Dr. İsmail Özçelik ve Yrd. Doç. Dr. Yunus İnce katıldı.
Sempozyumda Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Bey’den sonra beyliğin başına geçen Orhan Bey’in siyasi yapılanmanın beylikten devlete doğru evrilmesini sağladığı ifade edildi. Akademisyenler, Orhan Bey zamanında Yaya ve Müsellem ordusu ile divan teşkilatının kurulması, ilk medresenin açılması, adalet teşkilatının örgütlenmesi, donanma teşkilatının kurulması ve vezirlik makamının ihdası siyasi yapılanmanın beylikten devlete dönüştürülmesi yolunda atılmış ilk adımlar olduğunu aktardı. Orhan Bey zamanında gerçekleştirilen bu kurumsallaşma hamlelerin I. Murad, I. Bayezid, I. Mehmed ve II. Murad devirlerinde de devam ettirilerek bir üst seviyeye taşındığı vurgulandı.
Orhan Gazi Salonu’nda Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak başkanlığındaki günün son oturum ise Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Prof. Dr. Orhan Kılıç, Prof. Dr. Hasan Basri Karadeniz, Yrd. Doç. Dr. Vedat Turgut konuşmacı olarak yer aldı. Oturumda Orhan Gazi döneminde Osmanlı Devleti’nin bürokratik yapılanması konuşuldu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.