Uşak Üniversitesi’nde ’Sürdürülebilir kimyasal süreçler’ sempozyumu

Uşak Üniversitesi ve İngiltere’nin University of Warwick işbirliğiyle “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” isimli sempozyum gerçekleştirildi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
01 Mar 2018 / Per 09:15 |
/ 71 Kez Okundu
| |
Uşak Üniversitesi ve İngiltere’nin University of Warwick işbirliğiyle “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” isimli sempozyum gerçekleştirildi.
Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen sempozyuma, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Karahan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Menderes Levent, sempozyumu düzenleyen üniversitemiz Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Arş. Gör. Dr. Emre Kılıç, University Of Warwick Öğretim Üyesi Dr. Volkan Değirmenci ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Yılmaz ile Uşak Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü akademisyenleri, diğer bölümlerden öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Sempozyuma ayrıca İngiltere University of Warwick ve diğer üniversitelerden davetli konuşmacılar yer aldı.
Prof. Dr. Ekrem Savaş sempozyumun açılış konuşmasında uluslararası etkinliklerin önemine değinerek Uşak Üniversitesi olarak bu tür etkinlikler sayesinde Uşak ilinin tanıtımına da katkı sunduklarını ifade etti. Uluslararası sempozyum, konferans vb. bilimsel çalışmalarla bilim insanlarının meslektaşlarıyla karşılıklı diyalog geliştirdiğini ve daha sonraki süreçlerde birlikte proje yapmalarına imkan sağladığını belirten Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş “Bugün “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” adlı sempozyuma ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluyuz. Özellikle genç akademisyenlerimizin bugün gerçekleştirilecek sunumlardan faydalanacağına inanıyorum. Bu tür bilimsel faaliyetler öğrencilerimizin ufuklarını açmaktadır” diye konuştu.
“Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” adlı sempozyumun düzenleyicisi Dr. Emre Kılıç ise sempozyumun, akademik ve endüstri alanındaki bilim insanlarını ve mühendisleri bir araya getirerek, güncel araştırmaları ve temel gelişmelerden sürdürülebilir kimyasal süreçler üzerine uygulamaları tartışmayı, paylaşmayı ve teşvik etmeyi amaçladığını belirtti. Günümüzde enerji, çevre ve sürdürülebilir kalkınma konusundaki toplumsal kaygıların merkezinde ‘kataliz’in yer aldığına değinen Dr. Emre Kılıç bu zorlukların üstesinden gelmek için, moleküllerden malzeme ve proseslere kadar disiplinler arası bir yaklaşımın gerektiğine dikkat çekerek “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler sempozyumunda, bu alandaki son araştırma konularını tartışmak, yukarıda bahsedilen toplumsal zorluklarla mücadele etmek, fikirlerini paylaşmak ve bilgi değişimini teşvik etmek istediklerini belirtti.
Açılış konuşmalarının ardından; Dr. Volkan Değirmenci (University of Warwick, School of Engineering) “Biomass conversion on heterogeneous catalysis; mechanistic aspects”, Dr. A. Can Kızılkaya (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü) “A molecular perspective on Fischer-Tropsch Synthesis via interdisciplinary research”, Dr. Emre Kılıç (Uşak Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü) “Hydrolysis of cellulose on alumina silicate type heterogeneous catalysts”, Ryan Ooozerally (University of Warwick, School of Engineering) “Metal organic framework for biomass conversion”, Prof. Dr. Selahattin Yılmaz (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü) “Future prospects and research trends in biomass conversion”, Dr. Başar Çağlar (Yaşar Üniversitesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü) “Biomass conversion: from fundamentals to lab scale”, Dr. Meral Dükkancı (Ege Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü) “Degradation of organic pollutants dissolved in water by Advanced Oxidation Processes” ve Özgün Deliismail (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü) “Biofuels from microalgae over solid catalysts” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.