Yörük Türkmen Geleneği yaşatılıyor

Türk örf ve adetlerinde önemli bir yere sahip olan Yörük Türkmen Geleneği, Aslanapa ilçesine bağlı Saray Köyü Yörük Derneği tarafından düzenlenen gece ile yaşatıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
29 Oca 2018 / Pzt 11:12 |
/ 58 Kez Okundu
| |
Türk örf ve adetlerinde önemli bir yere sahip olan Yörük Türkmen Geleneği, Aslanapa ilçesine bağlı Saray Köyü Yörük Derneği tarafından düzenlenen gece ile yaşatıldı.
Gecede yerel ve mahalli sanatçılar yörük oyunları oynayıp şiir okudular.
Aslanapa Saray Köyü Yörükleri Derneği Başkanı Hikmet Kılıçarslan, ’’Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz kış eğlencemizde yörük kültürümüzü unutturmamayı hedefliyoruz. Yörük ve Türkmen kültürünün yaşatılması ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılması temel gayemizdir. Yörüklük bir etnik olgu değildir, geleneksel bir meslektir. Kendi yaşam tarzı ve kültürünü oluşturması bakımından Yörüklük, toplumsal bir olgu ve kültür olarak farklı bir hayat tarzı oluşturmuştur. Yörüklük milli bünyemizde ve milli kültürümüzde önemli bir yer işgal etmektedir. Derneğimiz, Yörük ve Türkmenlerin yüz yıllardır yoğun yaşadığı ilimiz ve çevresindeki kırsal bölgenin, sosyal ve kültürel gelişmesine öncülük etmeyi hedefleyen sivil toplum kuruluşudur’’ diye konuştu.
Gecenin sonunda Afrin operasyonu için dua edildi.(YD-EFE)

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.