Yuvacık Barajı’nda su seviyesi yüzde 28’e düştü

Kocaeli içme suyu ihtiyacının büyük bölümünün sağlandığı Yuvacık Barajı’nda hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesine bağlı olarak su seviyesi yüzde 28’e kadar düştü

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
09 Oca 2018 / Sal 10:34 |
/ 37 Kez Okundu
| |
Kocaeli içme suyu ihtiyacının büyük bölümünün sağlandığı Yuvacık Barajı’nda hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesine bağlı olarak su seviyesi yüzde 28’e kadar düştü. Suyu çekilen baraj havadan görüntülendi.
Kocaeli’ye sonbahar ve kış aylarında beklenen yağışların düşmemesi barajlardaki doluluk oranını etkilediği görülüyor Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan 51 metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı’nda havaların kurak gitmesi sebebi ile su seviyesi yüzde 28’e kadar düştü. Barajda 14 bin 540 metreküp su bulunduğunu belirten yetkililer, olası bir tehlike karşısında hazır olduklarını belirtti. Kocaeli’nin içme suyunu karşılayan bir başka baraj olan Namazgah Barajı’nda ise su seviyesi yüzde 62 olarak ölçüldü. Kar yağmadan baraj suyunda herhangi bir artış olamayacağının söyleyen çevre sakinleri, ilk defa barajın bu kadar suyunun azaldığını gördüklerini söylediler. Yuvacık Barajı’nda çekilen su havandan da görüntülendi.
Bölgede yaşayan Ramazan Kabil, “Ben 25 seneden beri buraya gider gelirim. İlk defa barajın suyunu bu kadar azaldığını gördüm. Burada normalde 70 metreküp su olması lazım. Ama şimdi taştan başka bir şey gördüğümüz yok. Bu kuraklık daha da inecek altı bunun bataklık. Geçen sen burada oturduğumuz zamanlarda diz boyu kar vardı. Şu anda hiçbir şey yok” dedi.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.