Ankara-Şam hattında önemli gelişme iddiası

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Ankara-Şam hattında önemli gelişme iddiası
#Dünya | Haber Merkezi
02 Tem, 2024 / Sal 18:13
2 dk okuma / 975 Kez Okundu
| |

Ankara ve Şam arasında uzun süredir askıya alınmış olan normalleşme adımları karşılıklı açıklamalarla hızlandırılıyor.

 

Ankara-Şam hattında uzun süredir askıda olan normalleşme adımları için önemli görüşmeler başlayacağı iddiası gündeme düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve garanti edecek Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirecek tüm inisiyatif ve girişimlere açığız" sözleri hatırlatılarak "Suriye ile diplomatik ilişkiler kurulur mu?" sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Kurulmaması için hiçbir sebep yok. Geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz. Ve Suriye’nin içişlerine karışmak gibi bir derdimiz olamaz. Suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluk. Biz Suriye ile ilişkilerimizi geçmişte çok çok canlı tuttuysak, ailece görüşmelere varıncaya kadar biliyorsunuz sayın Esed’le biz görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil, yine olur."

"HEYETLER BAĞDAT'TA BİR ARAYA GELECEK"

Suriye yönetimine yakın El Vatan gazetesi, Suriyeli ve Türk yetkililerin 12 yıldır kesik olan diplomatik ilişkilerin yeniden tesisi için yakın zamanda Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir araya geleceğini yazdı.

Suriyeli kaynaklara dayandırılan haberde, uzun süredir askıda olan görüşmelerin yeniden başlaması için talebin Türkiye'den geldiği kaydedildi. Kaynaklara göre Ankara, Rusya ve Irak'la temas kurarak, Suriye ile üçüncü tarafların yer almadığı basına kapalı bir toplantı ayarlanmasını istedi.

El Vatan, Türkiye ve Suriye arasındaki yakınlaşmanın Suudi Arabistan dahil Arap ülkelerinden, Rusya, Çin ve İran'dan da büyük destek gördüğü değerlendirmesini aktardı.

İki ülkenin savunma ve dışişleri bakanları, 2022'de bir araya gelmiş ancak görüşmeler kesintiye uğramıştı. Esad yönetimi defalarca normalleşme için Türk askerinin Suriye topraklarından çekilmesini şart koşmuştu.

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.