Putin'in uzlaşma şartları ortaya çıktı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Putin'in uzlaşma şartları ortaya çıktı
#Dünya | Haber Merkezi
28 Şub 2022 / Pzt 21:30
/ 1.584 Kez Okundu
| |

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile uzlaşı sağlanabilmesi için Batılı ülkelerin Kırım'da Rusya'nın egemenliğini tanımasını şart koştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile ülkesi arasında uzlaşı arayışındaki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. 90 dakika süren telefon görüşmesinde Macron sivillerin korunmasını isterken, Putin Rusya'nın güvenlik taleplerini vurguladı.

Görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamada ise Putin'in Kırım ve Ukrayna'nın silahsızlandırılması konularında ısrarcı olduğu belirtildi.

Euronews'te yer alan habere göre; Putin'in yalnızca "Rusya'nın haklı güvenlik çıkarları koşulsuz olarak kabul edilirse" bir anlaşmanın mümkün olabileceğini vurguladığı kaydedilen açıklamada söz konusu çıkarlar "Batılı ülkelerin Kırım'daki Rus egemenliğini tanıması ve Ukrayna'nın silahsızlandırılması ve Nazileştirilmesinin önlenerek yeniden tarafsız konumuna geri dönmesi" olarak ifade edildi.

MACRON: SİVİLLERE SALDIRILARI DURDURUN

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada ise Macron'un Ukrayna'daki sivillere, sivil alt yapıya ve özellikle ana yollara yönelik saldırıların durmasını talep etti. Macron ayrıca Putin'e uluslararası insani hukuka saygı göstererek yardım gemilerinin halka ulaşmasına izin vermesi çağrısı yaptı. Açıklamada Putin'in bu taleplere sıcak baktığı belirtildi.

Ukraynalı ve Rus heyetler  Belarus'ta devlet başkanı Alexander Lukaşenko'ya ait bir villadaki müzakereleri tamamlayarak istişarede bulunmak üzere ülkelerine geri döndüğü sırada Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenksy ülkesinin Avrupa Birliği'ne üyelik başvurusunu imzaladı.


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.