Altın yatırımcıları bu haber size!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Altın yatırımcıları bu haber size!
#Ekonomi | Haber Merkezi
24 May 2024 / Cum 19:14
1 dk okuma / 1.347 Kez Okundu
| |

İsviçre merkezli UBS bankası, bu yılın sonunda ons altın fiyatının 2 bin 600 doları bulabileceğini tahmin etti. Banka, son tahminiyle fiyat beklentisini de yükseltmiş oldu.

UBS'nin yeni tahmini, 20 Mayıs'ta Fed'den faiz indirimi beklentilerinin artması ve ABD ekonomik verilerinin zayıflamasıyla gerieyen ABD dolarının etkisiyle altının ons başına 2.450 dolarla rekor kırmasının ardından geldi.

Foresk Haber'in aktardığına göre revize edilen tahmin üç temel faktörü yansıtıyor. İlk olarak UBS, Nisan ayında ABD'den gelen daha yumuşak verilerin Federal Rezerv faiz indirimi beklentilerinin yeniden fiyatlanmasına yol açtığını ve para piyasalarının Nisan sonunda 28 baz puan olan 2024'te 40 baz puanlık gevşemeyi fiyatladığını belirtiyor. 

İkinci olarak, UBS 2024 yılı için merkez bankası talep tahminini 800-850 metrik tondan 950-1.000 metrik tona yükseltti. Dünya Altın Konseyi'nin son dönemdeki ılımlı seyre rağmen 290 metrik tonluk rekor ilk çeyrek alımları bildirdiğine dikkat çekiliyor

Üçüncü olarak, yaklaşan ABD seçimleri, Orta Doğu ve Ukrayna'daki çatışmalar ve artan ABD-Çin ticaret gerilimleri de dahil olmak üzere devam eden jeopolitik belirsizliklerin altını bir hedge olarak desteklemesi bekleniyor.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.