Birden fazla maaş alma dönemi bitiyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Birden fazla maaş alma dönemi bitiyor
#Ekonomi | Haber Merkezi
06 Tem, 2024 / Cmt 18:10
2 dk okuma / 3.844 Kez Okundu
| |

Kamu tasarruf tedbirleri kapsamında önemli bir adım attı. 32 maddelik yasa teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Sık sık gündeme gelen AK Parti'li bürokratların çift maaş alması çokça konuşuluyordu.  İktidar partisi Kamu harcamalarını kontrol altına almak ve tasarruf sağlamak amacıyla harekete geçti. 32 maddeden oluşan yasa teklifi, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun adı altında TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Yasa teklifinin detaylarını AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler açıkladı. Güler, teklif ile kamu kaynaklarının daha aktif ve verimli kullanılması için yeni düzenlemeler getirildiğini vurguladı.

Teklifin öne çıkan maddelerinden biri ise "birden fazla maaş alma" yasağı. Bu yasağa göre, kamu veya özel sektörden fark etmeksizin, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyeliği, komisyon, heyet, komite gibi görevlerde bulunanlara sadece tek bir görevden ücret ödenecek.

Peki bu ücret ne kadar olacak?

Yasa teklifi, bu konuda da bir üst sınır belirliyor. Huzur hakkı, ücret, ikramiye gibi tüm ödemelerin toplam tutarı, 108 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçemeyecek.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, bu üst sınırın şu an için 92 bin lira olduğunu ve hazineye gelir elde edileceğini de açıkladı. Güler, "Özel şirket statüsünde olup devlet payını temsilen görev yapılan birçok kurum ve kuruluş var. Bu kurumlarda genel kurul tarafından belirlenen maaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın belirlediği bir ortak hesaba gelecek. Hizmetlerden dolayı emek sarf edildiği için şu andaki üst sınır 92 bin lira. Bu rakamın üzerinde herhangi bir huzur hakkı veya görev tazminatı ödenemeyecek" dedi.

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.