Büyük zam... Kredi kartı aidatını geri alabilirsiniz

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Büyük zam... Kredi kartı aidatını geri alabilirsiniz
#Ekonomi | Haber Merkezi
28 Şub 2024 / Çar 19:42
/ 1.100 Kez Okundu
| |

Bankalar ile vatandaşların yıllardır yaşadıkları kredi kartı aidat krizi 2024 yılında da bankaların uyguladıkları büyük zam oranları ile daha da arttı. Tüketici Hakem Heyetleri ve tüketici derneklerine bu konuda binlerce şikayet yağarken, yılda bir defa alınan kredi kartı aidatlarının 400 ila 1500 lira arasında değişkenlik gösterdiği öğrenildi.

?Sabah'tan Barış Şimşek'e konuşan Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, "Bu yıl genellikle özel bankalar kredi kartı aidatlarına yüzde 50 ila 70 arasında zam yaptılar. Türkiye'de 103 milyon aktif kredi kartı var. Bu kartlara bu yıl 30 milyar TL'yi aşan bir aidat yansıtılacak" ifadelerini kullandı. Kredi kartlarından yıllık aidat adı altında ücret alınması, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince çıkarılan ve 3 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik" hükümleri gereğince yasal hale gelmişti.

Fakat burada bankalara da bazı şartlar getirildi. İlk olarak kredi kartının fiilen kullanılıyor olması, kredi kartının 180 gün hareketsiz kalmaması, kart sahibinin onayının alınması, alınacak kart aidatı ücretinin makul bir ücret olması ve tüketicilere banka tarafından alternatif bir aidatsız kart şartının sunulması gerekiyor. Ancak son dönemde özel bankalar tarafından aidatlara getirilen zamlar makul ücret şartını zedelerken, onay ve aidatsız kart sunma şartının da gözardı edildiği aktarıldı.

ŞİKAYETLERİN ÜÇTE BİRİ KART AİDATI HAKKINDA

TÜDER Başkanı Levent Küçük, Türkiye'de aktif halde kullanılan 103 milyon kredi kartı olduğunu vurgulayarak, "Burada bankalar lehine çok büyük bir ekonomik büyüklük oluşuyor. Şu anda banka aidatları 400 ila 1500 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Özellikle özel bankalar aidatlara bu yıl yüzde 50 ila 70 arasında zam yansıttı. Yani makul ücret şartını gözardı ettiler" diye konuştu.

Küçük, "Aidatsız kredi kartlarını düştüğümüzde bu yıl vatandaşa 30 milyar TL'yi aşkın bir aidat çıkarılacak. Bize gelen şikayetlerinde 3'te 1'ini kart aidatı şikayetleri oluşturuyor. Bu aidatların tümüyle kaldırılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kredi kartı aidat sorununa ilişkin hazırladıkları çalışmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da ilettiklerini belirten Küçük, "Vatandaşların alışveriş yaptığı üye işyerlerinden komisyon alan bankalar zaten her alışverişten yüzde 5 kazanırken, bir de hala vatandaşa kart aidatı çıkarıyor" ifadelerini kullandı.

"YASAL DEĞİL"

Bankaların yasa gereği kendilerine getirilen onay alma şartını uygulamadığını kydeden Küçük, "Bankalar bir ay önce kredi kartı ekstrelerine sonraki ay aidat kesileceğini yazarak vatandaşların onayını bu yöntemle aldıklarını savunuyorlar. Ancak bu bir onay mekanizması asla olamaz. Bu sebeple bankalar bu süreci doğru işletmiyor" diye konuştu.
Öte yandan bankaların aidatın iptal edilmesi talebi sonrası vatandaşlara para puan veya harcama sözü dayatmasında bulunduğunu ifade eden Küçük, "Bankalar yine yasa gereği burada vatandaşlara aidatsız bir karta geçiş önceliği sunmaları gerekirken, yasa kapsamı dışında para puan ve harcama sözü gibi taahhütlerle aidatları iptal ediyor. Bu durumda gayri ahlakidir" dedi.

AİDATLAR NASIL GERİ ALINIR?

Vatandaşlar bankaların müşteri hizmetlerini arayarak veya tüketici hakem heyetlerine e-Devlet üzerinden başvurarak kredi kartı aidatları için ödedikleri parayı geri alabiliyor. Bunun için E-devlet sistemine şifre, internet bankacılığı, mobil imza gibi yöntemlerden biriyle giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna TUBİS (Tüketici Bilgi Sistemi) yazılması gerekiyor.

Ardından Tüketici Hakem Heyeti başvuru sayfasına yönlendirilen vatandaşların, kesilen aidata ait dekont, adres, mail, bankanın vergi numarası gibi bilgileri girmesi ile işlem tamamlanıyor.

KART AİDATI İADESİ İLE İLGİLİ GÖNDERİLEN MESAJLARA İTİBAR ETMEYİN

Diğer yandan bazı dolandırıcılar tarafından kart aidatlarının geri alınabileceğine ilişkin gönderilen SMS mesajları, sosyal medya reklamları ve bu mesajların yönlendirdiği linkler de dolaşıma sokuluyor.


Bu linklerin açılması durumunda, vatandaşlar yüksek tutarlı cep telefonu faturaları ile karşılaşabiliyor. Bu nedenle banka müşteri hizmetleri ve E-Devlet üzerinden aidat iadesi başvurusu yapılması tek yol olarak gösteriliyor.

Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.