Canlı yayında kulisi açıkladı: Asgari ücrete ara zam gelecek mi?

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Canlı yayında kulisi açıkladı: Asgari ücrete ara zam gelecek mi?
#Ekonomi | Haber Merkezi
06 Haz 2024 / Per 19:36
/ 2.190 Kez Okundu
| |

Temmuz ayının yaklaşmasıyla maaş zammı gündemi takip ediliyor. Milyonlarca emeklinin gözü zam oranlarına çevrildi.

 

Yılda 2 kez toplu sözleşme zammına ek 6 aylık enflasyon farkı alan emekliler, zam oranı için temmuz ayını bekliyor. Bu ay açıklanan mayıs ayı enflasyonuyla birlikte emekliler şimdiden yüzde 22,72'lik zammı haketmiş oldu. Milyonlarca emeklinin bir diğer gündemi ise refah payı. Memur ve emekli maaş zammı gündemdeki sıcaklığını korurken asgari ücrete ara zam beklentisi de sürüyor.

Memur ve emekli maaşlarına zam ne kadar olacak?

Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak açıklandı. Böylelikle emekliler mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını şimdiden haketmiş oldu. Haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olacak.

"Emekliye refah payı verilecek mi?" sorusunun yanıtı araştırılırken SGK Başuzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber'de kulis bilgilerini paylaştı. Karakaş, "Kulis bilgisi söylüyorum memurlarımıza ekstradan hükümet refah payı verecek mi? Hükümet memurlara refah payı vermeyecek, bunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Bizim aldığımız bütün duyumlar bu yönde" dedi.

Karakaş şunları kaydetti:

"Seyyanen zam verilmeden refah verilmeden eşitleme yapılmadan memurlara yapılacak olan zam bugün itibariyle yüzde 17,57'dir. Eğer memur olarak çalışıyorsanız maaşınızı yüzde 17, 57 ile çarptığınız zaman bugün itibariyle alacağınız zamlı maaşı görürsünüz refah payı hariç. Temmuz ayına geldiğiniz zaman Merkez Bankası'nın haziran verisini göz önünde bulundurup yine enflasyon mayısta pik yaptığı için TÜİK'in daha az açıklayacağı hesabıyla en az yüzde 20,4 olarak yansıyacak."

En düşük emekli maaşı için senaryolar

 Refah payı ya da seyyanen zam verilmediği takdirde en düşük emekli maaşı için 3 senaryoyu Karakaş şöyle açıkladı:

- Bu durumda en düşük memur emeklisi maaşı sadece enflasyon ve toplu sözleşme ile 17.715 TL olmasını bekliyoruz.

- Şimdi hükümet ya ben ocak ayında SSK Bağ-Kur emeklilerine eşitleme yaptım. Dolayısıyla memur emeklerine de eşitleme yapmam gerekir derse en düşük en düşük memur emeklisinin maaşı 18.535 TL ye varacak.

- Memurların, memur, emeklerin söyle hesaplamaları var. Memur emekleri diyorlar ki: 2023 Temmuz'dan Haziran ayı dahil devletten 120 bin 792 TL alacağımız var. Bu devlet sözüdür. Devlet borcunu ödesin. Seyyanen zamdan kaynaklanan bir rakam bu

SGK uzmanı, asgari ücrete ara zamla ilgili kulis bilgisini de paylaştı.  Karakaş, şunları kaydetti:

“Asgari ücret açlık sınırının altında kalmamalıdır. Dolayısıyla asgari ücrete mutlaka bir düzenleme bekliyoruz. Aldığımız kulis bilgilerinden ve hükümetin açıklamalarından anladığımız üzere asgari ücret düzenlemesinin Temmuz ayında olmayacağının kesinleştiğini söylemek mümkün. Ancak Eylül ayında asgari ücrete mutlaka bir düzenleme bekliyoruz."

 

 

 


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.