Dicle Elektrik’ten Nusaybin’e 201 milyon TL yatırım

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Dicle Elektrik’ten Nusaybin’e 201 milyon TL yatırım
#Ekonomi | İHA
29 Şub 2024 / Per 09:35
2 dk okuma / 4 Kez Okundu
| |

Kaliteli, kesintisiz ve kayıpsız elektrik dağıtımı vizyonuyla kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarını sürdüren Dicle Elektrik, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki şebeke altyapısını güçlendirmek için toplam 201 milyon tutarında yatırım gerçekleştirdi.

Kayıt dışı tüketim oranı yatırımlar öncesinde yaklaşık yüzde 65 seviyelerinde iken yatırımların tamamlanmasıyla birlikte 18 bin abonenin olduğu bu bölgede oranın yüzde 7 seviyelerine düştüğü belirlendi.
Dicle Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan altı ilde kaliteli, kesintisiz ve kayıpsız enerji dağıtımı vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor. Yatırımlarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) tüketici hizmetleri ve hizmet kalitesi yönetmeliklerine uygun olarak gerçekleştiren Dicle Elektrik, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki şebeke altyapısını güçlendirmek için toplam 201 milyon 200 bin liralık yatırım yaptı.

18 bin abone kesintisiz, kaliteli enerji alıyor
Nusaybin’de gerçekleştirilen alçak ve orta gerilim yeraltı şebekesi ile aydınlatma altyapı yatırımları, 18 bin aboneyi doğrudan olumlu şekilde etkiledi. Yapılan yatırımlar sayesinde, ilçenin cadde ve sokakları modern ve etkileyici bir aydınlatma sistemiyle donatılarak, bölgenin estetik ve işlevsel bir dönüşüm geçirmesi sağlandı. Yatırım paketinin önemli bir bölümünü oluşturan havai elektrik hatlarının yer altına alınması işlemiyle birlikte, yeni kurulan alçak gerilim sayaç otomasyon panoları ve direk üstü sayaç otomasyon panoları, Nusaybin sakinlerinin daha kaliteli ve kesintisiz elektrik hizmeti almasının önünü açtı.

Kayıp kaçak oranı yüzde 7 seviyelerine düştü
Nusaybin ilçesinde enerji nakil hatlarının yer altına alınması ve uzaktan erişilebilir sayaç ve panolarının devreye girmesi sayesinde elektrik tüketiminde kayıt dışılığın önüne geçilerek, kayıp-kaçak oranlarında büyük bir düşüş yaşandı. Yapılan bu stratejik yatırımlar sonucunda, ilçedeki arıza sayıları yüzde 80 oranında azaldı. Özellikle yatırım yapılan alanlardaki trafolarda gerçekleştirilen ölçümler, kayıt dışı tüketimin yatırımlar öncesinde yaklaşık yüzde 65 seviyelerinde iken yatırımların tamamlanmasıyla birlikte bu oranın 18 bin abonenin olduğu bu bölgede yüzde 7’ye kadar gerilediğini gösterdi.

Kayıt dışı tüketime karşı kontroller sürecek
Nusaybin’de gerçekleştirilen yatırım çalışmalarını değerlendiren Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, “Yatırım ile birlikte kaçak tüketimin azalmasının oluşturduğu olumlu etkiyi Nusaybin ilçemizde bariz bir şekilde görüyoruz. Enerji Bakanlığımızın, Enerji Piyasaları Denetleme Kurulunun ve Mardin Valiliğimizin destekleri ile, Mardin ilimizde bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de kayıt dışı tüketim ile mücadelemiz ve kesintisiz elektrik hizmetimiz tüm hızıyla devam edecek” dedi.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.