Otomobil fiyatları düşer mi? Uzman isim bir bir açıkladı

Emre Özpeynirci, bir otomobil yazarı olarak, son dönemdeki otomobil fiyatlarındaki artışla ilgili açıklamalarda bulundu. Özpeynirci, sıkça sorulan 'Otomobil fiyatları düşer mi?' sorusuna yanıt verdi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#Ekonomi | Haber Merkezi
03 Haz 2023 / Cmt 18:25 |
/ 4.995 Kez Okundu
| |
Otomobil yazarı Emre Özpeynirci, otomobil sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu ve artan döviz kuru nedeniyle otomobil fiyatlarındaki yükselişin devam ettiğini belirtti.

Özpeynirci, otomobil fiyatlarının düşmesi konusunda açıklamalarda bulundu. İlk olarak, otomobil fiyatlarının düşmeyeceğini belirtti. Ancak hükümetin düşük faiz politikasından vazgeçmesi durumunda kurun gevşemesi, TL'nin değer kazanması ve yeni zamların önünün kesilmesiyle birlikte fiyatların düşüşünün çok da büyük olmayabileceğini ifade etti.

Özpeynirci, otomobil fiyatlarının sadece döviz kurlarının etkisiyle yükselmediğini vurguladı. Uluslararası üretim ve lojistik maliyetlerinin artması gibi faktörlerin de fiyatları yükselttiğini ve ayrıca ÖTV'deki matrah sistemindeki geçişlerin de fiyat artışında etkili olduğunu belirtti.

Özpeynirci'nin açıklamaları şöyle:

1 - Son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim; fiyatlar DÜŞMEZ.

2 - Ama olur da hükümet düşük faiz politikasından vazgeçerse kur gevşer, TL'nin değeri artar, bu da yeni zamların önünü keser. Yani fiyatlar düşmez ama çok artmaz da...

3 - Çünkü şunu da unutmayın; zamların tek sebebi kurlar değil. Yükselen uluslararası üretim ve lojistik maliyetleri de fiyatları artırıyor. Bir de bize özel ÖTV'deki matrah sistemindeki geçişler fiyat artışında etkili oluyor.

4 - Yukarıda belirttiğin gibi eğer düşük faiz politikasından vazgeçilirse, enflasyonda da düşme olacaktır. Bu da otomobilin yatırım aracı olma cazibesini ortadan kaldıracaktır.

5 - Eğer otomobil yatırım aracı olmaktan çıkarsa, ancak o zaman araç bolluğu yaşanır, gerçek ihtiyaç sahipleri bulabilir.

6 - Ama bulmak başka ulaşmak başka. Araç bollaşsa bile bu kez ihtiyacı olanların karşısına finansman sıkıntısı çıkacaktır. Hem faizler yüksek hem de kredi oranları ve vadeleri çok düşük olduğu için yine ihtiyacı olan alamayacaktır.

7 -  En başa dönersem eğer; ekonomideki bu olasılıklar sıfır araç fiyatlarını düşürmez ama 2.eldeki fahiş fiyatların önünü keser. 

Not: Eğer faiz politikası değişmez, kur ve enflasyon artmaya devam ederse, mevcut durum yüksek fiyata araç alacak kimse kalmayana kadar bir süre daha devam eder."

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.