Samsun’da 135 milyon TL hibe ödemesi yapıldı, bin 816 kişi istihdam edildi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Samsun’da 135 milyon TL hibe ödemesi yapıldı, bin 816 kişi istihdam edildi
#Ekonomi | İHA
24 Oca 2024 / Çar 14:48
/ 0 Kez Okundu
| |

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun’da bugüne kadar “Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar, Altyapı Yatırımları, Makine ve Ekipman Hibeleri, Bireysel Sulama Sistemleri, Genç Çiftçi Projeleri” kapsamında 135 milyon 50 bin TL hibe ödemesi yapıldığını, bin 816 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

“Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı 2024 Yılı Uygulamaları” hakkında, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yerleşkesi Zirai Karantina Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, bugüne kadar farklı konularda pek çok hibe desteğinin sağlandığını, amacın Samsun çiftçisinin bu desteklerden en fazla oranda yaralanmasını sağlamak olduğunu dile söyledi. Sağlam, “Şu anda proje çağrısı yapılmış olan ve 19 Şubat 2024 tarihine kadar devam edecek olan programda; Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar Konuları arasında; tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, tarımsal üretime yönelik ahır, ağıl sera gibi sabit yatırımlar, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına yönelik yatırımlar, su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlardan, yeni tesis başvurularına 14 milyon TL, kısmen yapılmış tesislerin tamamlama projelerine 12 milyon TL, kapasite artırımı proje başvurularına 10 milyon TL, teknoloji yenileme ve / veya modernizasyon proje başvurularına 10 milyon TL’ye kadar yatırıma alınan projeler için KDV hariç yüzde 50’sine hibe desteği verilebilmektedir. Yine Ekonomik Altyapı Yatırımları Hibe Projeleri kapsamında küçük ölçekli aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı yatırımları, arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, el sanatları ve katma değerli ürünlere yönelik yatırımlar, ipek böceği yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, tarımsal amaçlı örgütler için makine parkı yatırımları, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar hibe desteği kapsamındadır. Yatırıma alınan projeler için 100 bin TL ile 3 milyon TL arasında KDV hariç yüzde 50 hibe desteği verilebilmektedir. 2007-2014 yılları arasında ve 2021-2023 yılları arasında makine ekipman alımlarının desteklenmesi programı 6 bin 76 Adet makine ve ekipman projesine ve 3 adet dron alımına Türk Lirası üzerinden toplam 40 milyon 120 bin 432 TL hibe ödemesi yapılmıştır” dedi.

135 milyon 50 bin TL hibe ödemesi
Diğer destekler hakkında bilgi veren Sağlam, “Kırsal Kalkınma Bireysel Sulama Sistemleri Desteklemeleri Projeleri kapsamında tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, lineer sistem, center pivot sistemi kurulması, tamburlu sulama sistemi, güneş enerjili sulama sistemi kurulması, tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri, akıllı sulama sistemleri hibe desteklemesi kapsamında olup proje üst limiti KDV hariç yüzde 50 hibe şeklinde 3 milyon TL olup proje son başvuru tarihi 22 Şubat 2024’tür. Kırsal Kalkınma Sulama Sistemleri Desteklemeleri kapsamında 2018-2022 yılları arasında toplam tutarı 5 milyon 810 bin TL olan 104 adet proje için 2 milyon 905 bin TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. İlimizde bugüne kadar Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar, Altyapı Yatırımları, Makine ve Ekipman Hibeleri, Bireysel Sulama Sistemleri, Genç Çiftçi Projeleri kapsamında tüm bu yatırımları için programın başından bugüne kadar 135 milyon 50 bin TL hibe ödemesi yapılmıştır. Gerçekleştirilen yalnız ekonomik yatırım projelerinde bu güne kadar bin 816 kişi istihdam edilmiştir” diye konuştu.
Akabinde konuşan Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Orhan Şanlı, desteklemelerin konu ve uygulama olarak iç içe geçtiğini, bir seferde yapılan destekleme ile birden fazla ekipman alınabildiğini, önceki yıllarda dile getirilen bazı talepler üzerine yapılan değişiklikleri açıkladı.


Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.