Vatandaş kırmızı ete hasret kaldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Vatandaş kırmızı ete hasret kaldı
#Ekonomi | Haber Merkezi
05 Şub 2024 / Pzt 19:48
1 dk okuma / 637 Kez Okundu
| |

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Ocak ayı verileri, kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki artışı gözler önüne seriyor. Dana ve kuzu eti fiyatları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 100'ü aşan bir artışla adeta uçtu. Balık ve tavuk eti fiyatlarında da kayda değer yükselişler dikkat çekiyor.

Bir zamanlar et her sofranın vazgeçilmeziydi. Bugün ise eti sofraya koymak lüks haline geldi. Ekonomik gidişatın neden olduğu enflasyon, vatandaşın sofrasını boşaltıyor. Bu durum, vatandaşların sofralarını derinden etkileyerek endişeye sebep oluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bugün açıkladığı Ocak ayı enflasyon verileri, et fiyatlarındaki durdurulamayan artışı gözler önüne seriyor. Kırmızı ve beyaz et fiyatları, enflasyon sepetini yukarı çeken en önemli kalemler arasında yer alıyor.

TÜİ tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyon verilerine göre, Tüketici enflasyonu yıllık bazda %64,86'ya yükselerek 14 ayın zirvesine çıktı. Aylık enflasyonda da beş ayın zirvesi görülerek %6,70 olarak gerçekleşti. Gıda enflasyonu ise %69,71'e ulaşarak alarm veriyor.

Buna göre, Dana eti fiyatı yıllık %109,72, kuzu eti fiyatı ise yıllık %129,41 artarak gıda enflasyonunun çok ötesine geçti. Kasaplarda ve marketlerde kuzu eti çeşidine göre 400 TL ile 600 TL arasında satılırken, dana eti ise 350 TL ile 650 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

İşte et fiyatlarındaki aylık ve yıllık fiyat artışı tablosu:

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.