Zam gelse de maaşı artmayacak 4 milyon emekli var!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Zam gelse de maaşı artmayacak 4 milyon emekli var!
#Ekonomi | Haber Merkezi
11 Haz 2024 / Sal 20:13
/ 1.015 Kez Okundu
| |

Emeklilerin maaşları eridi gitti. Aldıkları maaşlarla geçinemeyen emekliler, kök maaş uygulaması nedeniyle zor günler geçiriyor. Zam gelse de kök maaşları yeterli olmayan 4 milyon emeklinin maaşı 10 bin lirada kalmaya devam edecek. Sosyal Güvenlik uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik 'SGK'nın parası yok, bu yüzden emeklilere zam yapamıyoruz diyecekler' dedi.

Seçimlerin ardından iktidarın vadettiği maaş artışı emeklilere yapılmadı. Temmuz ayında maaşlara yüzde 25 enflasyon farkı eklenmesi duyurulmuştu. Ancak bu artış sadece kök maaşlara yapıldı.

En düşük emekli maaşı alanların aylıkları artmadı. Yılın ilk ayında yapılan zam yüzde 49.25 ile sınırlı kalırken, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 liradan yüzde 33.34 oranında artışla 10 bin liraya çıkarıldı.

EMEKLİLERİN TEMMUZ AYINDA MAAŞLARI ARTMAYABİLİR

Katıldığı bir televizyon programında emeklileri bekleyen tehlikeyi anlatan Sosyal Güvenlik uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, emekli maaşlarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çelik, "Asgari ücrete zam olmazsa SGK'nın prim gelirleri artmayacak." dedi. Çelik "SGK'nın parası yok, bu yüzden emeklilere zam yapamıyoruz." diyeceklerini aktardı.

4 MİLYON EMEKLİ ZAM ALAMAYABİLİR

"Emekliler için tehlike, enflasyon kadar artış yasa gereği kök aylıklara gelirse, 10 bin TL'lik en düşük emekli aylığına zam yapılmayacak. Bu durumda 4 milyon emekli zam alamaz ya da çok küçük bir zam alır." diyen Çelik, "10 bin liranın üzerinde hiç zam yapılmayacağına dair işaretler var." diye ekledi.

 


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.