Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumunda tekstil atölyesi açıldı

Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan hükümlülerin topluma kazandırılması, iş ve meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla kurulan tekstil atölyesinin açılışı yapılarak, iş ve meslek faaliyetlerinin tanıtımı yapıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
09 Mar 2018 / Cum 19:14 |
/ 146 Kez Okundu
| |
Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan hükümlülerin topluma kazandırılması, iş ve meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla kurulan tekstil atölyesinin açılışı yapılarak, iş ve meslek faaliyetlerinin tanıtımı yapıldı.
Tekstil Atölyesinin açılışına Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Yener, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, bazı kurum amirleri ve açık ceza infaz kurumu yetkilileri katıldı. Açık cezaevi bünyesinde açılan tekstil atölyesi ve diğer meslek faaliyetleri sayesinde zamanlarını faydalı hale getiren mahkumlar hem meslek sahibi oluyor hem de sosyal hayata yeniden entegre oluyor.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından programın açılış konuşmasını yapan Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Naci Bilmez, açık cezaevinde hükümlülere yönelik yürütülen faaliyetler ve mesleki çalışmalarla ilgili bir sunum yaptı.
Hükümlünün sosyalleşmesini teşvik etmek amacıyla Açık Ceza İnfaz Kurumunda çeşitli mesleki ve sosyal aktiviteler düzenlediklerini belirten Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, “Günümüzde ceza infaz kurumlarımız, birer okul, eğitim, rehabilitasyon ve topluma kazandırma şeklinde çalışmakta ve hükümlülerin iyileştirilmelerinde çalıştırılmaları ve meslek edindirilmelerine öncelik verilen kurumlarımızdır. Bununla amaç, hükümlülerin salıverilmelerinden sonra nitelikli iş gücü olarak istihdam edebilmelerini kolaylaştırmak ve üretme isteklerini geliştirerek toplumsal yaşama uyumlarını güçlendirmektir” dedi.
Açık ceza infaz kurumu bünyesinde hükümlü ve tutukluların çalıştırılması ve bu suretle üretilen ekonomik değerlerin pazarlanması için tesis, atölye ve benzeri ünitelerin kurulduğunu kaydeden Başsavcı Karabacak, “Bugün burada açılışını yapacağımız tekstil atölyesinde birçok kurumla yaptığımız anlaşma çerçevesinde bu kurumlara mal ve hizmet üretiyoruz. Özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız ile yaptığımız anlaşmayla bu kurumumuzdan 38 bin adet pantolon siparişi aldık. Bu atölyemizde 66 hükümlümüz çalışmaktadır. Tekstil atölyemizin aldığı siparişleri Haziran sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Bu siparişleri teslim ettikten sonra farklı kurumlarla faaliyetlerimizi devam ettireceğiz. Burada hükümlülerimiz meslek ve sanat sahibi oluyor. Ayrıca burada çalışan hükümlülerin hem sigortaları ödeniyor hem de 300 lira gibi aylık bir gelir elde ediyorlar" diye konuştu. Konuşmaların ardından 15 Temmuz şehitleri anısına hükümlüler arasında düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan hükümlü Metin Aslantürk, “15 Temmuz” adlı şiir okudu. Ardından hükümlüler tarafından konser verildi. Daha sonra Açık Ceza İnfaz Kurumunda açılan kurslarda gösterdiği örnek çalışmalarından dolayı başarılı olan hükümlülere Vali Nurullah Naci Kalkancı ve protokol üyeleri tarafından sertifikaları verildi.
Sertifika dağıtım sonrası Vali Nurullah Naci Kalkancı ve protokol üyeleri, açık ceza infaz kurumu bünyesinde kurulan tekstil atölyesinin açılışını yaparak, atölyede üretilen ürünleri inceledi.
Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, açık ceza infaz kurumuna yaptığı katkı ve desteklerinden dolayı Vali Nurullah Naci Kalkancı’ya hükümlüler tarafından işlenen bir adet kilim takdim etti.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.