Akdağmadeni’ne içme suyu göleti kazandırılması için çalışmalar sürüyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Akdağmadeni’ne içme suyu göleti kazandırılması için çalışmalar sürüyor
13 Kas 2023 / Pzt 16:42
2 dk okuma / 1 Kez Okundu
| |

İlçeye içme suyu göleti kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirlenen Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, içme suyu göleti zemin etüt çalışmalarının tamamlanarak proje hazırlığına geçildiğini söyledi.

Akdağmadeni Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılması için 3 yıl önce başlatılan İçme Suyu Göleti Projesinde çalışmalar sürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayıyla 3 yıl boyunca ölçümleri yapılan projede zemin sondaj çalışmaları da tamamlandı. İlçeye kazandırılması planlanan içme suyu göletinin kısa zamanda yatırım programına alınıp inşa çalışmalarının başlaması bekleniyor.
Akdağmadeni ilçesine yapılması planlanan içme suyu göletiyle ilgili açıklamalarda bulunan Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, “İklim değişikliği sebebiyle olağanüstü kurak 3 yıl geçirdik. Çok şükür aldığımız tedbirler sayesinde çevremizdeki birçok şehirde içme suyu problemi yaşanmasına rağmen biz bu konuda ciddi bir problem yaşamadık. Görevi devraldıktan sonra ilçemize 7 içme suyu kuyusu, 1 kaynak suyu olmak üzere 8 kaynaktan su takviyesi yaptık. Bir taraftan problemi çözmek için kısa ve orta vadeli plan yaparken diğer taraftan da ilçemizin geleceğini kurtarmanın derdine düştük. 2020 yılında ilçemize içme suyu göleti kazandırmak için harekete geçtik. Tarım ve Orman Bakanlığımızın onayıyla Devlet Su İşleri Kayseri Bölge Müdürlüğü tarafından 2020-2022 yılları arasında debi ölçümleri yapıldı. Debi ölçümlerinin uygun gelmesinin ardından proje hazırlığına geçildi ve zemin etüt çalışmaları çok şükür bugün tamamlandı. Bundan sonraki hedefimiz, göletimizin yatırım programına alınması ve inşa çalışmalarına başlanmasıdır.” dedi.
Yay genişliğinin 200 metreyi, uzunluğunun ise 1 kilometreyi geçmesi planlanan göletin tamamlanması halinde sağlık, ekonomik, iklim ve doğal güzellik olarak ilçeye değer katacağını da ifade eden Başkan Yalçın, “Halkımız kuyu suyu yerine dinlenmiş, güneş görmüş, oksijenle buluşmuş ve arıtılmış su tüketecektir.” şeklinde konuştu.
Başkan Yalçın son olarak “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Meclis Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Yozgat Milletvekilleri İbrahim Ethem Sedef, Abdulkadir Akgül ve Süleyman Şahan’a canı gönülden teşekkür ediyorum. Son olarak önceki dönem Tarım ve Orman Bakanlarımıza ve görev yapmakta olan Bakanımız İbrahim Yumaklı, DSİ Genel Müdürümüze ve müdür yardımcılarımıza, Bölge Müdürümüze ve ekibine, 1 ay süreyle İlçemizde etüt çalışması yapan DSİ personeline teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.