Aksaray’da öğrenciler ‘Sıfır atık okulu’ ile çevre bilinci kazanıyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Aksaray’da öğrenciler ‘Sıfır atık okulu’ ile çevre bilinci kazanıyor
07 Şub 2024 / Çar 16:59
2 dk okuma / 0 Kez Okundu
| |

Çevre dostu uygulamalarıyla büyük beğeni toplayan Aksaray Belediyesi tarafından kurulan, “Sıfır Atık Okulu”, başarılı çalışmalarına devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde sürdürülen ’Sıfır Atık Projesi’, Aksaray’da başarıyla hayata geçiriliyor. Bu kapsamda, “Sıfır Atık Okulu” projesi Aksaray Belediyesi tarafından Toplama Ayırma Tesisinde uygulanmaya devam ediyor. Bu okulda daha iyi bir çevre ve gelecek için çocuklara eğitimler verildiğini söyleyen Belediye Başkanı Dinçer, “Çocuklarımız doğayı ve çevreyi korumayı burada daha iyi öğreniyor. Bu okulda daha iyi bir çevre ve gelecek için Aksaraylı çocuklarımıza ve başka yerlerden ziyarete gelen tüm çocuklarımıza eğitimler veriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğüyle iş birliği içerisinde okullardan gelen çocuklarımıza kapımız açık. Eğitmenlerimiz çocuklarımıza hem bilgi veriyor hem de eğlenerek öğrenmelerini sağlıyor. Çocuklarımız buradan bilinçlenerek ayrılıyor” dedi.

4 bin öğrenciye sertifika
Sıfır Atık Okulu’na çocukların büyük ilgi gösterdiğini ve yılın her döneminde ziyaretçi akını yaşandığının altını çizen Başkan Evren Dinçer, “Merkezimizi bu zamana kadar binlerce kişi ziyaret etti. Eğitim programlarına katılan yaklaşık 4 bin öğrencimize sertifika verdik. Geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda 4 bin evladımızı bilinçlendirmiş olduğumuz için çok mutluyuz. Merkezimizde ayrıca kağıt, karton, plastik, cam ve metal gibi günlük 20 ton geri dönüştürülebilir atığı, kullanılabilir ürünlere dönüştürüyoruz. Bu çalışmalarımız sayesinde, doğamıza ve gelecek nesillerin sağlığına çok önemli bir katkı sağladık. Bu sayının her geçen gün daha da artması için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

“Çalışmalarımız artarak devam edecek”
Aksaray Belediyesi olarak çevre temizliği ve çevre koruma konularına çok önem verdiklerini vurgulayan Başkan Evren Dinçer, “Aksaray’da temizlik, çevre koruma, atık, geri dönüşüm, iklim değişikliği, israfın önlenmesi gibi konularda duyarlı ve titiz çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarımız artarak devam edecek. Sıfır Atık Okulu projesi ile de yeni nesillerimizin bilinç ve farkındalık seviyesini artırmayı, onları daha yeşil bir yaşama teşvik etmeyi, sosyo-kültürel gelişimlerini artırmayı ve duyarlı tüketim alışkanlığı kazandırarak tasarruf ve ekonomik kazancı öğrenmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Gelecek nesillerimizin bu bilinçle yetişmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.