Aydın’da kedirgen otu garibana iş, zengine aş oldu

Aydın ve çevre illerde doğada kendiliğinden çıkan ve tilki kuyruğu, sarmaşık, acı ot ve kedirgen gibi isimler verilen ot garibana iş zengine aş oldu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
26 Mar 2018 / Pzt 09:47 |
/ 156 Kez Okundu
| |
Aydın ve çevre illerde doğada kendiliğinden çıkan ve tilki kuyruğu, sarmaşık, acı ot ve kedirgen gibi isimler verilen ot garibana iş zengine aş oldu. Lezzetinin yanında çok sağlıklı olduğu için bölge halkının bahar mevsimine girişte şifa için tükettiği otlar, dağ köylerinde yaşayan yüzlerce kişiye ekmek kapısı oluyor.
Aydın’da zeytin sezonun ardından dağ köylerinde yaşayıp arazisi olmayan pek çok kişinin kedirgen otu toplayarak geçimini sağladığını belirten vatandaşlardan Yalçın Zeybek, tabiatın Aydın’da sunduğu imkan ve güzellikler sayesinde eli ayağı tutan hiç kimsenin iş sorunu yaşamadığını söyledi. Aydın’da mantar, çıntar, kedirgen ve çeşitli bitkilerin kendiliğinden yetiştiğini ve dağa ormana giden herkesin bu bitkileri hiç para vermeden toplayıp şehirde sattığını belirten Zeybek, bu yıl mevsim şartlarının müsait olması nedeniyle kedirgen otunun çok bol olduğunu söyledi.
Sezon başında bağı 10 TL’ye satılan kedirgen bu günlerde 3 bağı 10 TL’ye satılıyor. İzmir ve İstanbul başta olmak üzere yurdun değişik illerine de Aydın’dan kedirgen gönderilirken bahar mevsimi boyunca köylerden şehre inen pek çok kişi şehir merkezinde kedirgen satarak evin nafakasını temin ediyor.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.