Ayşe Altay: Yağışlar mevsim normallerinin altında devam ederse tarımsal kuraklık yaşayabiliriz

Ziraat Mühendisi Ayşe Altay, Kütahya başta olmak üzere Türkiye’nin çok ciddi kuraklıkla karşı karşıya olduğunu dile getirdi

09 Şub 2018 / Cum 14:18 |
/ 36 Kez Okundu
| |
Ziraat Mühendisi Ayşe Altay, Kütahya başta olmak üzere Türkiye’nin çok ciddi kuraklıkla karşı karşıya olduğunu dile getirdi.
Kütahya’da benzer durumun 4 yıl önce de yaşandığını ifade eden Altay, "Mevcut veriler önümüzdeki aylarda devam edeceğini göstermektedir. Şu an ülkemizin önemli bölümünde meteorolojik ve hidrolojik kuraklık evresini yaşamaktayız. Bu sürecin devam etmesi halinde bahar aylarında tarımsal kuraklık riski ile karşı karşıyayız. Kütahya’da normal şartların üstünde gözlenen sıcaklıkların devam etmesi sonucunda yaz aylarında daha çok hissedilir durumda olacaktır. Bir sonraki aşama tarımsal kuraklık, son aşama ise sosyo-ekonomik kuraklık. Mevsim şartları bu şekilde devam etmesi halinde yıl içinde ilk 2 aşamayı yaşıyor olacağız. Şayet yağışlar mevsim normallerinin altında devam ederse bahar aylarında tarımsal kuraklık yaşayabiliriz. Yaz aylarında ise sosyo-ekonomik kuraklık kaçınılmaz olacaktır. Kütahya’da 2014 yılında benzer bir kuraklık görülmüş, Porsuk Barajı’nın yaklaşık 9 kilometrelik kısmı kuraklık nedeniyle kurumuştu. Kuraklıkla mücadele için yeşil alanları korumalıyız. Kuraklığın birinci nedeni ise yeşil alanların azlığıdır. Bugün ülkemize baktığımızda insanlar ormanları bilinçsizce kullanmakta ve tahrip etmektedir. Atılan izmaritler, cam kırıkları, bilinçsiz yakılan ateşler her sene yüzlerce hektar alanı yok etmektedir. Gelecek nesillere tertemiz bir dünya bırakmak istiyorsak mutlaka kuraklığa engel olmalıyız. Kuraklık başladığı andan itibaren özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yaşam zorlanacak ve canlı bütün varlıklar yok olma ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle insanlar açlık, yiyecek ve içecek zorluğu yaşayabilir" diye konuştu. (EFE)
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.