Bakan Zeybekci: "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’Muasır medeniyet’ dediğinde Avrupa Birliği yoktu"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin evrensel standartlara ulaşmak hedefinde olduğuna dikkat çekerek Avrupa Birliği’ne üyeliğin stratejik bir hedef olduğuna dikkat çekti

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
10 Mar 2018 / Cmt 14:40 |
/ 36 Kez Okundu
| |
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin evrensel standartlara ulaşmak hedefinde olduğuna dikkat çekerek Avrupa Birliği’ne üyeliğin stratejik bir hedef olduğuna dikkat çekti. Bakan Zeybekci, "Hedef olarak Avrupa Avrupa dediğimiz zaman birileri, şöyle zannediyor; bunların işi gücü yok, bunlar illaki Avrupa Birliği’ne ölüp tutuşuyorlar, Avrupa Birliği’ne illa girmek istiyorlar. Yok böyle bir derdimiz bizim. Bizim derdimiz başka. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’muasır medeniyet’ dediğinde Avrupa Birliği yoktu. Hayali bile yoktu. Birbirlerini boğazlamakla meşguldüler" dedi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Eximbank tarafından Denizli’de düzenlenen Strateji, Değerlendirme ve Eğitim Toplantısına katıldı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme konusunda dertlerini olamadığını belirten Bakan Nihat Zeybekci, "Türkiye 2016 yılın Eylül ayı itibari ile o günden bugüne kadar kesintisiz bir şekilde ihracatını arttırıyor. 2016 yılının son çeyreği itibari ile büyüme hamlesini devam ettiriyor. Büyümeye en büyük etkende ihracattır. 2017 yılındaki 3 çeyreğin ortalamasındaki 7.4’ün 3.76’sı ihracat ve yatırımlardan geliyor. Yani doğru yoldayız, isabetli bir iş yapıyoruz. Arttırarak devam ettireceğiz. Biz iddialı bir milletiz ara noktalara razı olamayız. Ara noktalarda bizi durdurmazlar. Bu milleti ara noktalarda durdurmazlar, yaşatmazlar, barındırmazlar. Bana ne, bana dokunmayan yılan bin yaşasın dersen, bir bakmışsın, bir gün sabah kapıdan çıktığında bahçe yılan bahçesi olmuş. Onun için etrafındaki tüm yılan delikleri ve kovuklarına da iyi bakacaksın her alanda. Gerek asayiş ve güvenlik anlamında gerekse de diğer anlamlarda. Devamlı uyanık olacağız, uyurken bile gözümüzün biri kapalı biri açık olacak, ne olur ne olmaz" dedi.
Zeybekci, "Aziz millet bu coğrafyada ilelebet var olacaktır. Her anlamda biz inşallah gereğini yaparak kalacağız. Laylaylomla kalamayız en iyisini yapacağız, en yükseğe çıkacağız, en güçlüsünü yapacağız. Başkaları belki, çok kolay bir şekilde bunları elde edebilir durumda ama biz en iyisini yapmak zorundayız. Bunda 12 sene önce 12 ülkede büyükelçiliğimiz vardı, şuanda 41 tane ülkede 42’ncisi geliyor. Türk Hava Yolları Afrika’da en çok noktaya uçan havayolu, yerel havayolu haline gelmiş. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesiyiz. Her türlü sağına soluna kulp takabilirler, ama kendi ağızları ile bazen itiraf etmek zorunda kalıyorlar" ifadelerini kaydetti.

IMF raporları
Aralık ayında açıklanan IMF raporlarına da değinen Zeybekci, "Raporda, satın alma gücü paritesine göre 26 bin 500 dolarlık kişi başına düşen milli geliri ile dünyanın 13’üncü büyük ekonomisinin Eximbankısınız. Avrupa’nın 5’nci büyük ülkesinin Eximbankısınız. Hedef olarak da mutlaka dünyanın ilk 10 büyük ekonomisinden, 10’uncu demiyorum, ilk 10 büyük ekonomisi, Avrupa’nın da ilk 3 büyük ekonomisinden biri olacağız. Hedef olarak Avrupa Avrupa dediğimiz zaman birileri, şöyle zannediyor; bunların işi gücü yok, bunlar illaki Avrupa Birliği’ne ölüp tutuşuyorlar, Avrupa Birliği’ne illa girmek istiyorlar. Yok böyle bir derdimiz bizim. Bizim derdimiz başka. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’muasır medeniyet’ dediğinde Avrupa Birliği yoktu. Hayali bile yoktu. Bir birlerini boğazlamakla meşguldüler.
Biz ülkemizi evrensel standartlardaki, refah seviyesine, insan hakları, özgürlükler, çevre hassasiyetleri, sağlık teknoloji, bilim, teknoloji o standartların en üzerine çıkartmayı kendimize hedef olarak gördük. Biz oraya vardığımızda, o hedefe ulaştığımızda bizim için ki bunun enstrümanlarından bir tanesi de Avrupa Birliği’ne tam üyelik süreci, yani böyle bir kaldıracı kullanmak gibi, menfaatimize de olabilir.
Bunu kendimize stratejik hedef olarak görüyoruz. Biz o hedefe ulaştığımızda, Avrupa Birliği’ne tam üye olup olmamak bizim işimiz değil. Açıkça da söyleyeyim umurumuzda da değil. O, o günün Türkiye’sinin vereceği bir karardır, tam üye olup olmamakla ilgili. Buna ne onlar karar verebilir, ne de biz karar verebiliriz. Ama hedefimiz o hedefe ulaşmak. Amacımız o hedefe ulaşmak. Onun içindir zaten şuanda, bütün yolculuğumuz" dedi.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.