Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ Gümüşhane’de

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çocuk istismarına yönelik risklerin azaltılması, cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi ve ağırlaştırılması, mağdurun ve ailesinin hassasiyetle korunması, ifşa edilmemesi konularında önümüzdeki günlerde çok ciddi adımlar atmış olacaklarını söyledi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
11 Mar 2018 / Paz 12:29 |
/ 106 Kez Okundu
| |
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çocuk istismarına yönelik risklerin azaltılması, cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi ve ağırlaştırılması, mağdurun ve ailesinin hassasiyetle korunması, ifşa edilmemesi konularında önümüzdeki günlerde çok ciddi adımlar atmış olacaklarını söyledi.
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gümüşhane’ye gelen Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Gümüşhane Valisi Okay Memiş’i makamında ziyaret etti.
Vali Okay Memiş’in brifinginin ardından söz alan Akdağ, yaklaşık 15 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla ’çocuk istismarı’ ile ilgili bir komisyon kurduklarını ve bu komisyonun koordinasyon ve başkanlığını da kendisinin yürüttüğünü söyledi.

“Büyük ölçüde çalışmaları belli bir noktaya getirdik, kanun taslağı kısa sürede TBMM’de olacak”
Komisyonun çalışmalarında sona yaklaştıklarını kaydeden Akdağ, “Yedi bakanla birlikte çalışıyoruz. Büyük ölçüde çalışmaları belli bir noktaya getirdik. Bir taraftan risklerin azaltılması, bir taraftan cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi, yer yer ağırlaştırılması, öbür taraftan mağdurun ve ailesinin hassasiyetle korunması, ifşa edilmemesi konularında önümüzdeki aylarda çok ciddi adımlar atmış olacağız. Bir kanun tasarısı taslağı da hazırladık. Kısa bir süre içerisinde kesin şeklini verip Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın son talimatlarını alıp TBMM’ye götüreceğiz” dedi.

“Vatandaşımızın, insanımızın taleplerine karşılık verecek tedbirleri gerçekleştireceğiz”
Çocuklara yönelik şiddet ve cinsel saldırılar karşısında müsamaha göstermelerinin düşünülemeyeceğini vurgulayan Akdağ, “Bu hususta hükümet olarak son derece hassasız. Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti çok yüksek. Milletimizin hassasiyetinin de çok yüksek olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla meseleyi bütün yönleriyle ele almış durumdayız. Vatandaşımızın, insanımızın taleplerine karşılık verecek tedbirleri gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Çocuk istismarı dünyanın problemi”
Çocuk istismarının tüm dünyanın problemi olduğunu dile getiren Akdağ, “Batı’da, ABD’de ve diğer ülkelerde ciddi bir problem. Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz yılki raporunda çocuk yaştaki cinsel saldırı vakalarının dünyadaki toplam çocukların yüzde 12’sine yapıldığını ifade ediyor. Bu en ağır tecavüzden, tacize, sarkıntılığa kadar geniş bir tanımlama içerisinde. Oranın ne kadar yüksek olduğu ortada. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bunu en asgariye indirmeye, elimizden gelse tamamen kaldırmaya gayret ediyoruz ve bu gayretlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Gerek ABD gerek diğer batılı ülkeler Suriye’de zalim Esed rejimi kendi halkının üzerine bomba yağdırırken neredeydi”
Konuşmasında Afrin’de sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı’na da yer veren Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye’nin şu anda içinde bulunduğu durumda bir taraftan ekonomik gelişmesini devam ettirirken, bir taraftan da nelerle mücadele ettiğini iyi görmek gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:
“Ordumuz Afrin’de büyük bir muvaffakiyetle yoluna devam ediyor. Eğer harekat Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi çok süratle sonlandırılmıyorsa bunun tek sebebi de Afrin’deki sivilleri korumak. Zaman zaman batılı kaynaklarda sivillerle ilgili endişeler ifade ediliyor. Gerek ABD gerek diğer batılı ülkeler tarafından. Acaba bu ülkeler Suriye’de zalim Esed rejimi kendi halkının üzerine bomba yağdırırken neredeydi? Ya da kendileri burada operasyonlar yaparken Türkiye Cumhuriyeti’nin gösterdiği hassasiyeti gösterdiler mi? Bunun sorgulanması gerekiyor. Bizim tarihimiz inançlarımızdan kaynaklanan duruşumuz, miras olarak kazandığımız özellikler insana büyük kıymet vermemizi gerektiriyor. Bu silahlı mücadele yapılırken de öyle. Sivilleri koruyarak yolumuza devam ediyoruz. Afrin operasyonumuzun ana maksadı da insanları korumaktır. Bir taraftan Türkiye’ye terör ithalini engellemek, öbür taraftan Suriye’deki kardeşlerimize huzur içerisinde emniyet içerisinde yaşayabilecekleri bir ortam sağlamaktır. Yolumuza bu şekilde devam edeceğiz. Bütün milletimizin meselenin arkasında olduğunu biliyoruz. Zaman zaman muhalefetteki bazı siyasilerden zaman zaman başka çevrelerden çatlak sesler çıkmıyor değil.”

“Ülkemiz kalkınırken büyük şehirlere göçü önleyecek tedbirlerin alınması çok önemli”
Yeni Zigana, Kop, diğer büyük tüneller ve havaalanının önümüzdeki 2 yıl içinde sadece Gümüşhane’yi değil bölgeyi ayağa kaldıracağını dile getiren Akdağ, “Ülkemiz kalkınırken büyük şehirlere göçü önleyecek tedbirlerin alınması çok önemli. Hükümet olarak ülkenin daha fazla gelişmesi gereken bölgelerini geliştirmeye ve açığı kapatmaya çalışıyoruz. Devlet yatırımları açısından bu açıklar büyük ölçüde kapatıldı. Tarım ve ticari hayatın da zenginleştirilmesi gerek göçü önlemek açısından” dedi.
Gümüşhane’nin de sadece Gümüşhane’de yaşayan insanların çalışkanlığıyla değil, gittiği şehirlerde de yaşayan insanının muvaffakiyet gösterdiği bir kent olduğunu ifade eden Akdağ, “Nüfusuyla çok da uyuşmayan başarılı bir şehir görüyoruz. Bütün Gümüşhaneli kardeşlerimi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.
Başbakan Yardımcısı Akdağ, Valilik ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığı ve Gümüşhane Belediye Başkanlığını ziyaret ettikten sonra AK Parti tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi’nin ilk dersini vermek üzere buraya katılacak.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.