Başından vurulan "Dilek" denize bırakıldı

Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı halde bulunan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, Sea Life İstanbul’da, veterinerler tarafından gerçekleştirilen ikinci ameliyatın ardından sağlığına kavuştu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
20 Eki 2017 / Cum 15:06 |
/ 40 Kez Okundu
| |
Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı halde bulunan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, Sea Life İstanbul’da, veterinerler tarafından gerçekleştirilen ikinci ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Dilek isimli kaplumbağa yaklaşık 3 yıl aranın ardından denize bırakıldı.
Yaklaşık 3 yıl önce Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı halde Dilek isimli bir kız çocuğu tarafından bulunan deniz kaplumbağası, Sea Life İstanbul’da başından geçirdiği 2 operasyon ve uzun süren bir tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuştu. Dilek isimli kaplumbağa bugün Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Geyikli beldesinde denize kavuşturuldu.
ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUM) Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek, "Dilek isimli kaplumbağa, bundan tam yaklaşık 3 yıl önce bize bildirildi. Gerçekten çok kötü durumdaydı. Yaşama umudu yoktu. O zamanki adı Turkuaz olan şimdiki adı Sea Life olan kurum talep etti. 3 yıl içersinde iyileşti. Denize salınabilecek hale geldi. Epey bir ağırlık artışı olmuş. Kilo kazanmış. Kendi başına beslenip yem bulabiliyor. Artık denize salınmasında bir sakınca yok. Bizde bugün denize salmaya karar verdik" dedi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.