Bayburt Üniversitesi’nde Nevruz Coşkusu

Baharın gelişinin simgesi olan Nevruz, Bayburt Üniversitesi’nde coşku ile karşılandı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
23 Mar 2018 / Cum 18:06 |
/ 132 Kez Okundu
| |
Baharın gelişinin simgesi olan Nevruz, Bayburt Üniversitesi’nde coşku ile karşılandı. Nevruz etkinlikleri kapsamında Dede Korkut Kampüsü’nde bir araya gelen öğrenciler, akademisyenler ve idari personeller, ateş üzerinden atlayarak keyifli anlar geçirdi.
Bayburt Üniversitesi Nevruz etkinlikleri, Prof. Dr. Gülhan Atnur’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Türk Kültüründe Nevruz’ isimli konferans ile başladı. Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu’nda düzenlenen Konferansta, Nevruz’un anlamını anlatan Atnur, aynı zamanda Türk devletlerindeki kutlama biçimlerine ilişkin çeşitli örneklerden oluşan bir sunum gerçekleştirdi. Konferans sonrasında, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek ve Genel Sekreter Yardımcısı Nazmi Karabulut’un yaktığı Nevruz ateşi etrafında toplanan öğrenciler, ateş üzerinden atlayıp, çalan müzik eşliğinde halk oyunları oynadı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen öğrenciler, farklı yörelerin halk oyunlarını hep birlikte sergiledi.
Bayburt Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi, Nevruz etkinliği kapsamında, yöresel oyunlardan oluşan bir gösteri yaptı. Gösteriyi ilgiyle izleyen öğrenci ve akademisyenler, oyun ekibine alkışlarla eşlik etti. Nevruz etkinlikleri, konuklara çeşitli ikramlar sunulmasıyla birlikte sona erdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.