Beyşehir Eşrefoğlu Camisi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Beyşehir Eşrefoğlu Camisi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde
19 Eyl 2023 / Sal 17:05
/ 25 Kez Okundu
| |

Orta Asya’dan Horosan bölgesine Türklerin mimari üslubunu günümüze taşıyan ahşap direkli ve kirişli camilerin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasının ardından Beyşehir Eşrefoğlu Camisi de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, paha biçilemez bu kültür hazinelerini korumak ve sonraki nesillere aktarmak için önemli çalışmalar yürüttüklerini vurguladı. 10 bin yıllık geçmişiyle dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çatalhöyük’ün ardından Beyşehir Eşrefoğlu Camisi’nin de listeye eklenmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Başkan Altay, "Konya Büyükşehir Belediyesi olarak her köşesi tarihin köklü izlerini taşıyan Konya’mız, her dönemde insanlık tarihinin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Çatalhöyük’ün ardından Beyşehir Eşrefoğlu Cami’mizin de UNESCO Dünya Mirası listesine girmesiyle büyük bir mutluluk duyduk. Bu tarihi değerlerin daha geniş kitlelere tanıtılması ve korunması için UNESCO Dünya Mirası listesine girmesini şehrimiz için oldukça kıymetli buluyorum. Hem ülkemizden hem de dünyadan ziyaretçileri şanlı ecdadımızdan bize miras kalan bu nadide eseri görmeye davet ediyorum. Konya’mız için hayırlı olsun" dedi.
Anadolu’daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinali olan Eşrefoğlu Camisi, Konya’nın Beyşehir ilçesinin kuzeyinde, İçerişehir Mahallesi’nde yer alıyor. Eşrefoğlu Camisi, bir türbe, kervansaray ve hamam ile birlikte külliye şeklinde 1296-1299 yılları arasında Eşrefoğulları Beyliği döneminde Eşrefoğlu Seyfettin Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır.


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.