Bilecik’te eski bir gelenek ’Duşak Kesme’

Bilecik’te, yeni yürümeye başlayan çocuğun hızlı ve düzgün yürüyeceğine, adımlarını sağlam atacağına, yaşamında zorluklarla karşılaşmayacağına inanılarak yapılan ’Duşak Kesme’ geleneği, düzenlenen ilginç törenle yıllardır yaşatılıyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
24 Haz 2022 / Cum 11:34 |
/ 26 Kez Okundu
| |
Bozüyük Ertuğrulgazi Derneği lokalinde gerçekleşen Gülsüm ve Yalçın Aydın çiftinin bir buçuk yaşındaki kızı Eda Bahar için ’Duşak Kesme’ töreni düzenlendi. Tören öncesi kısa bir konuşma yapan Derneğin Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Çelik gelenek hakkında bilgi verdi.
Ardından üzerine şekerleme ve yemişlerin yerleştirildiği yer sofrasının üzerine çıkartılan Eda Bahar’ın iki yağına bağlanan ipin, dedesi tarafından kesilmesinin ardından sofradaki yemişler misafirlere ikram edildi.

Duşak kesme nedir?
Eski Türk geleneklerinde yeni yürümeye başlayan çocuğun ayakları arasına bağlanan boncuklu ipin kesilmesi töreni farklı kültürlerde duşak kesme, köstek kesme, tusau kese, ilk adım töreni gibi isimlerle yapılır. Böylece yeni yürümeye başlayan çocuğun hızlı ve düzgün yürüyeceğine, adımlarını sağlam atacağına, yaşamında zorluklarla karşılaşmayacağına inanılır.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.