Çalışkan: "Kim ne derse desin Kudüs bizimdir"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, "Kim ne derse desin Kudüs bizimdir

06 Ara 2017 / Çar 15:22 |
/ 5 Kez Okundu
| |
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, "Kim ne derse desin Kudüs bizimdir. Çok acil D8 kurulmalı ve İslam Birliği çatısı altında dünya Müslümanları birleşmeli ve hiç kimse kutsallarımıza dil uzatmamalı" dedi.
Çalışkan, Müslümanların kutsal şehirlerinden Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmeye çalışılması yönünde atılan adımlara yönelik yaptığı açıklamada, İsrail’in ve ABD’nin emellerine asla ulaşamayacaklarını ifade etti. Çalışkan, "Osmanlı İmparatorluğu, 1517’de fethettiği Kudüs’ü 1917 tarihine kadar kontrolü altında tutmuştur. Tam 400 yıl boyunca Kudüs kontrolümüz altında olmuştur. Bu kent dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olup Müslümanlar için çok önemli olan Mescid-i Aksa’yı içinde bulunduran bir şehirdir. İsrail, 1967 yılındaki Altı Gün Savaşı’nda o zamana kadar Ürdün’ün kontrolü altında bulunan Doğu Kudüs’ü işgal etti. O tarihten bu yana da İsrail işgali altında bulunuyor. İsrail, 1980 yılında kabul ettiği kanunla Kudüs’ü "bölünmez başkenti" ilan etti. İsrail devletine ait meclis, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlıklar gibi resmi kurumlar Kudüs’te yer alıyor. Ancak İsrail’in Kudüs üzerindeki başkent ilanı uluslararası alanda tanınmıyor. İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’te tutan hiçbir ülke de bulunmuyor" dedi.
ABD’nin büyük bir hadsizlikle Kudüs’ü diline dolayarak Müslümanları yok saymasının büyük bir gaflet olduğunu ifade eden Çalışkan, şöyle devam etti:
"Gerek ABD’nin kırmızı çizgileri aşan bu tavrı gerekse de İsrail’in cumhurbaşkanımızın açıklamalarına verdiği küstah cevaplar, tarih şuuru ile yaşayan bizler için bataklıkta üreyen birer kara sinek vızıltısından öteye geçmeyecektir. kara sineği tenzih ederiz. ABD küstah ve hadsiz çıkışları ile çirkin yüzünü daha çok göstermeye başlamıştır. Kim ne derse desin Kudüs bizimdir. Çok acil D8 kurulmalı ve İslam Birliği çatısı altında dünya Müslümanları birleşmeli ve hiç kimse kutsallarımıza dil uzatmamalı. Bu arada devletimiz gerek ABD gerekse de İsrail ile ilişkilerini kesmeli ve gereken cevabı vermeli. Türkiye, İsrail ve ABD ile ittifak halinde olduğu tüm uluslararası anlaşmalardan çıkarak somut adımlar atmalı. Sadece maddiyata değer veren, insanlara ve kutsallarımıza değer vermeyen bu barbar idareciler bilmezler mi ki Müslümanlar, cesaret ve feraset sahibidir? Müslümanlar haddini aşanlara hesap sormayı da bilir, onları adil şekilde cezalandırmayı da."
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.