Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Afrin için Marş" çağrısına engelli gençler ses verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrin için marş yazılması çağrısına engelli gençlerden anlamlı yanıt geldi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
24 Mar 2018 / Cmt 12:04 |
/ 111 Kez Okundu
| |
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrin için marş yazılması çağrısına engelli gençlerden anlamlı yanıt geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğünde (İSEM) eğitim alan engelli gençler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Afrin için bir marş yazamaz mıyız?" çağrısıyla harekete geçerek herkesi duygulandıran bir eser ortaya çıkardı.
Zeytin Dalı Operasyonu ile Afrin’de kontrolü sağlayan kahraman Mehmetçik için kolları sıvayan 6 engelli genç, Mehmetçiğin yiğitliğinden ilham alarak harika bir çalışmaya imza attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Külliyesinde düzenlenen 46’ncı muhtarlar toplantısında, "Tabi hayıflanacak daha başka meselelerimiz de var. Mesela 34 yıllık terörle mücadele dönemimizi şöyle hakkıyla ifade edecek bir şiirimiz, bir marşımız da yok. Geçen arkadaşlarıma onu söyledim. Şu anda Fırat Kalkanı, Afrin, biz bununla ilgili, adeta bir İstiklal Marşı gibi demeyeyim ama oraya belki tırmanamazlar, yetişemezler, hiç olmazsa bir mehter marşı gibi bir marşı da yazamazlar mı? Bunu hazırlasınlar. Evde torunum bile maşallah mehter marşı ile yürüyor. Askerimizi de mehter marşı ile ayrıca yürütür gibi yeni marşlarla yürütelim" ifadelerini kullanmıştı.

Vatan sevdasına engel yok
Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine harekete geçen engelli gençler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim şarkısı olarak da kullanılan Dombra üzerinde karar kıldı. Engelli müzisyenler ardından İSEM müzik atölyesinde çalışmaya başladı. İki gün boyunca sabahlayarak keyifle çalışan engelli müzisyenler, herkesi duygulandıran eseri ortaya çıkardı. Söz ve şiir aranjmanının ardından grup üyeleri prova çalışmalarına başladı. İki gün boyunca askerler için ter döken gençler, Genelkurmay Başkanlığı ile de iletişime geçerek kıyafet yardımı konusunda destek aldı. Asker üniformasına kavuşan engelli gençler büyük bir coşkuyla klip çalışmalarına başladı. Hummalı çalışmanın sonunda final Cemal Reşit Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.
Aranjörlüğünü otizmli Yıldırım Beyazıt Yakar’ın yaptığı klibin proje yönetmenliğini Nergiz Özdemir, sanat yönetmenliğini ise Murat Uçtu yaptı. Engel tanımayan gençler, Göktürk’lerin savaş marşı olan ve Cengiz Han Marşı olarak da bilinen Dombra şarkısını, kahramanlar için yeniden aranje ederek seslendirdi. İSEMX grubu, "Bu vatan için canını veren şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimize bizden armağan olsun" dedi.

İSEMX Grubu
İSEMX grubu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğünde farklı engel guruplarında eğitim ve hizmet alan gençlerin bir araya gelmesiyle kuruldu. Daha önce "Eğitim Her Engeli Aşar Projesi" kapsamında, ülke genelinde yapmış oldukları konserlerden dolayı Cumhurbaşkanlığı Onur Ödülü alan İSEM-X grubunun vatansever gençleri, ortaya çıkardıkları eseri Mehmetçiğe ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a armağan etti.
Askerliği çok seven ancak engellerinden dolayı askere gidemeyen gençlere her yıl bir günlüğüne kapılarını açan Türk Silahlı Kuvvetleri, bu özel çalışma için engelli gençlere kıyafet desteği verdi.
İSEMX’in üyeleri, Yıldırım Beyazıt Yakar (baterist- solist)Otizmli, Buğra Barboros Bozacı ( akordion) Otizmli, Adem Sevindik ( bağlama -solist)Görme engelli, Ercan Yaseminseven (gitar- solist)Görme engelli, Ercan Kılıçaslan ( ritim -solist)Görme engelli, SaimŞelik ( 2. baterist - ritim) Görme engelli, Murat Abay ( bas gitar)Süreğen engelli, Özkan Ekinci (Repetitör – klavye), Erdem İlkay’dan ( Repetitor - nefesli) oluşuyor.

İSEMX Grubu’nun herkesi duygulandıran eseri:
AFRİNE DOĞRU
Ay yıldızlı Türk milletiyiz biz
Bu toprakta hüküm süreriz
Bir gün şehit olsak bile
Bin kez Gazi olsak bile
Davamızdan vazgeçmeyiz biz
AFRİNE DOĞRU
Yalan bilmez Doğruyu Söyleriz
Hiç bir Ülkeye Uşaklık Etmeyiz
Sözümüz Bir Özümüz bir
Hep birlikte duamız bir
Engelleri yıkar geçeriz
AFRİNE DOĞRU
Başkomutan Emir Verdi Milletine
Vatan millet Sakarya Edirne
Kızılelma gönlümüzde
Ol tekbirler dilimizde
Dönmek yoktur sözümüzde

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.