Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sabah namazında vatandaşlarla buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
24 Mar 2018 / Cmt 10:02 |
/ 101 Kez Okundu
| |
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Malatya’da sabah namazında vatandaşlarla buluştu.
"Sabah Namazı Buluşmaları" kapsamında Hacı Yusuf Taş Camisi’ne gelen Erbaş, katıldığı programda sabah namazını kıldırdı.
Namazın ardından cemaate hitap eden Başkan Erbaş, cami cemaatinde gençlerin ağırlıkta olduğunu görüyorum. Gençliğin insan hayatında önemli olduğuna değinen Erbaş,“Yaşı ilerlemiş olanların geriye dönüp baktıklarında gençliğine hep özlem duyarlar ama gençler bazen bunun kıymetini bilmeden, önemini kavrayamadan gençliğini tüketir gider gençlik milletler için en büyük zenginliktir imkandır hazinedir” şeklinde konuştu.
"Küçük yaşlardan itibaren öğrenmenin önemine dikkat çeken Erbaş,” Önce anne ve babalar, çocuklarının dilleri dönmeye başlar başlamaz güzel kelimeleri öğreterek eğitimine başlayacaklar. Gönül ister ki bir çocuğumuz ilk kelimesini Allah diye telaffuz etsin. Hangi kelimeleri telaffuz ederek çocuk konuşmaya başlarsa ömrü o şekilde şekillenir, annesi babası en çok hangi kelimeyi duyarsa çocuğun şahsiyet kazanma aşamaları öyle gelişir. Eğitimcilerin, din psikologlarının, eğitim bilimcilerin ittifakla kabul ettiği konunun çocukların karakter yapılarının yüzde 64’nün 7 yaşından önce tamamlanmış olduğunu bildiren Erbaş, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in ise 7 yaşa dikkat çektiğini” söyledi.
Çocuklara 7 yaşına kadar temel dini bilgilerin verilmesi gerektiğine belirten Erbaş,"Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 4-6 yaş grubu kuran kursları açtık. Elhamdülillah şu anda 100 bin üzerinden öğrencimiz var Türkiye genelinde. Ne öğretiyoruz bu çocuklarımıza? Değerler eğitimi veriyoruz, değerlerimizi öğretiyoruz. Okul öncesi eğitim yok mu? Dünyanın her yerinde var Türkiye’de de var. 3 yaşında başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın açtığı okullar var. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz de 4-5-6 yaşındaki çocuklarla ilgili Kuran kursları açıyoruz. Orada ’Rabbin kim? Peygamberin kim? Bizi kim yarattı?’ Bunları küçük yaşlarda öğretmemiz gerekiyor. Dürüstlük, yalan söyleminin büyük bir yanlış, günah olduğu, doğruluktan ayrılmamak gerektiği, emanete ihanet etmemek gerektiğini öğretiyoruz" şeklinde konuştu.
Birlik ve beraberlik çağrısında da bulanan Erbaş,"Birlik ve beraberliğimizin, toplumumuzda mutlu insanların birbirini seven, sayan insanların olması o toplumun huzur içerisinde yaşamasını sağlar. Biz asırlar boyu çok farklı düşünceden, inançtan insanları bir araya yaşatmış bir medeniyetin çocuklarıyız. Sadece farklı düşüncelerden farklı mezheplerden değil farklı inançlardan. Bazen olmuş ki bir belde nüfusunun yarısı Müslüman yarısı gayrimüslim. Asırlar boyu böyle yaşadığımız zamanlar olmuş. Gayrimüslimler ecdadımızın, medeniyetimizin kurucularının, mensuplarının çok adaletle yönetmiş olduğu o beldelerde huzur içerisinde yaşamışlardır” ifadelerini kullandı.
Batıda yaşanan din ve mezhep savaşların, milyonlarca insanın ölümüne sebep olduğunu son zamanlarda İslam beldelerinde de adeta fikir savaşları, mezhep savaşları şekline dönüştürülmek istenildiğini ifade eden Erbaş, ”İslam, güzelliklerini sadece anlatmak, zorlamadan, zorbalık yapmadan anlatmak bizim medeniyetimizde bu vardır. Onun için huzur içerisinde bizim beldelerimizde, İslam beldelerinde farklı inançlardan insanlar. Fakat özellikle batıda yaşanan din ve mezhep savaşları, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan din savaşları son zamanlarda İslam beldelerinde de adeta fikir savaşları, mezhep savaşları şekline dönüştürülmek isteniyor. Farklı anlayıştan insanlar birbirlerine karşı kışkırtılarak adeta birileri bundan menfaatleniyor. Ama Müslümanları uyardık, elhamdülillah bizim insanımız birlikte yaşamanın dünyaya en güzel örneklerini göstermiş bizim insanımız bu oyunları gelmeyecek bu planları kuranlar kendi durmuş oldukları planlarda boğulacaklar inşallah. Bunun en güzel örneğini biz yaşamışız. Farklı düşüncelerden, mezheplerden, meşreplerden insanlarla asırlar boyu komşuluk yapmışız, ona iyilik etmişiz" diye konuştu.
Erbaş, gençlerin bilgili olması ve kitap okuması gerektiğini ifade ederek , "Türkiye ortalaması eksi 6’da. Bir kitap bile düşmüyor. Nüfusun çoğunluğu demek ki hiç kitap okumuyor. Bir kısmı yılda bir, bir kısmı iki kitap ama bazı ülkeler var ortalama kişi başına 30 kitap okuyan ülkeler var. Biz ne zaman okumaya önem verirsek o zaman daha huzurlu ve mutlu toplum oluruz. Çok zengin, mal, mülk sahibi oluruz demiyorum belki Allah onları da nasip eder ama huzurlu ve mutlu toplum olacağımızı açıkça buradan ifade ediyorum. Bilgili insan birbirine karşı daha anlayışlı insan demektir. Çünkü bilgisi arttıkça birbirine karşı anlayışla hareket etmesi de artıyor. İyi bir okuma planlaması yapmamız lazım. 10 günde bir kitap, bir ayda bir kitap... Bu alışkanlığı kazandığımız zaman bizi okumaktan, düşünmekten, sohbetten uzaklaştıran o engeller ortadan kalkmış olur ve Cenab-ı Hak’kın bütün insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkarmak için gönderdiği Kur-an’ı Kerim’i daha iyi anlarız. Bütün kitaplar esas kitabı Allah’ın kitabını daha iyi anlamak için okunur" diye kounştu
Programdan sonra cemaatle selamlaşan Başkan Erbaş, ardından da çocuklar ve gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.