Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan hadis-i şerifle ilgili yorumlara tepki

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Pazarcık’ta katıldığı Kur’an kursu ve mescidinin açılışında yer verdiği hadis-i şerifle ilgili yapılan yorumlara tepki gösterdi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Şub 2020 / Çar 13:26 | Son Güncelleme: 12 Şub 2020 / Çar 13:37
/ 505 Kez Okundu
| |
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Kur’an kursu ve mescidinin açılışındaki konuşmasında yer verdiği hadisle ilgili yapılan yorumlar hakkında sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Erbaş, "Geçtiğimiz günlerde bir ilçemizde vatandaşlarımızın büyük fedakârlıklarla yaptırdığı güzel bir Kur’an kursu ve mescidinin açılışında Peygamber Efendimizin (s.a.s.) ’Her kim Allah için bir mescit yaparsa/yaptırırsa, Allah da onun için cennette benzeri bir ev yapar’ (Sahih-i Müslim, Zühd, 44) hadis-i şerifini paylaştım. İlçe sakinlerinin her birinin bu Kur’an kursu ve mescidinin yapımında emeği olduğu için onların emeğine hürmeten, burada bir tuğla kadar dahi katkısı olanın bu müjdeden nasipleneceğini hatırlattım. Peygamber Efendimizin (s.a.s.) bu hadis-i şerifiyle ilgili bazı medya mecralarında yapılan bir takım paylaşımları, konuşmaları, hadis-i şerife karşı özensiz ve gelişi güzel yorumları büyük bir hayret ve üzüntü ile takip ettim" ifadelerini kullandı.
Erbaş, şunları kaydetti:
"Önemle bir kez daha ifade etmeliyim ki, samimiyetle yapılan küçük iyiliklere büyük mükâfatlar müjdeleyen, ’İman edip iyi işler yapanlara konak olarak firdevs cennetleri vardır’ (Kehf, 107) ayet-i kerimesi ve ’Günahkar olmasına rağmen bir köpeğe kuyudan su çekip içirdiği için cennetle müjdelenen bir kadın’ (Sahih-i Buhari, Şirb, 9) hadis-i şerifinde olduğu gibi pek çok ayet ve hadis vardır. Bu vesileyle ayet ve hadislerle ilgili konuşan, yorum yapan herkesi azami düzeyde dikkatli olmaya ve hassas davranmaya davet ediyorum.”

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.