Duayen gazeteciler, yerel gazetecilerle bir araya geldi

Beylikdüzü Belediyesi’nin üçüncü bölgede faaliyet gösteren yerel gazetecileri kahvaltıda ağırladığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliğine; basın camiasının önemli isimlerinden Oktay Ekşi, Tufan Türenç ve Pınar Türenç konuk olarak katıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
08 Oca 2018 / Pzt 16:36 |
/ 18 Kez Okundu
| |
Beylikdüzü Belediyesi’nin üçüncü bölgede faaliyet gösteren yerel gazetecileri kahvaltıda ağırladığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliğine; basın camiasının önemli isimlerinden Oktay Ekşi, Tufan Türenç ve Pınar Türenç konuk olarak katıldı. Konuklar, söyleşi kapsamında Türk medyasının ve yerel gazeteciliğin sorunlarını, yapılması gerekenleri ve yasal mücadeleleri gözler önüne serdi.
10 Ocak 1961’de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği günün 57’inci yıldönümünde Beylikdüzü Belediyesi, duayen gazetecilerden TBMM 24. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, Tufan Türenç ve Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’i yerel gazetecilerle buluşturdu. Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ev sahipliğinde Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi’nde düzenlenen kahvaltılı söyleşiye Beylikdüzü üçüncü bölgede yayım hayatına devam eden gazete sahipleri, basın mensupları, Türkiye Yerel Basın Birliği Derneği Başkanı Nezir Karayün ve İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Mert katıldı.
“Yerel Basın Çok Düşük Bir Tiraja Sahip”
Mesleğinde 66’ncı yılı’nı bu anlamlı etkinlikle birlikte kutladığını belirten Oktay Ekşi, mesleğe başladığı yıllardaki gazetecilik gerçekleri ile şimdiyi karşılaştırdığı bir konuşma gerçekleştirdi. Ekşi, “Yerel gazetecilik, ülkedeki demokrasinin taşıyıcı sütunudur. Halkın sesini olduğu gibi yansıtamazsanız hiç boşuna uğraşmayın, demokrasinin bel kemiği kırılmış demektir. Türkiye bu konuda büyük bir zaaf içindedir.” dedi. Türkiye’de bin kadar yerel gazete olduğunu vurgulayan Ekşi, bu dilime göre yerel basının çok düşük bir tiraja sahip olduğunu aktardı ve yerel basının güçlenmesi ile ilgili görevin gazeteciler ve siyasetçilerin sorumluluğunda olduğunu söyledi.
Babıali Gazeteciliğini Örnek Gösterdi
Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ise Abdi İpekçi dönemindeki gazeteciliğin müthiş bir örnek sergilediğini ifade ettiği konuşmasında gazeteciliğin birçok alandaki haklarını ön plana alan 212 sayılı yasayı ele aldı. Türenç, 9 gazete sahibinin yükü ağır bularak, yasaya karşı çıktıklarını hatırlattı. Babıali gazeteciliği geleneğinden tarafsızlık ve yansızlık adına dikkat çekici örnekler veren Türenç, “O dönem, gazeteye selamını ileten kişinin dahi haberi girilmeyecek denirdi” dedi. Türenç şu mesajları da verdi: “Ustalarımızdan çok şey öğrendik. Şimdi aldıklarımızı verme zamanı. Hepimiz el ele vermek zorundayız. Gazetecilik özveri işidir. Özgür habercilik demokrasinin olmazsa olmazıdır.”
“Düşünce ve İfade Özgürlüğü Yok”
Gazeteci Tufan Türenç, gazeteciliğin bugüne kadar gelişindeki yasal mücadeleleri ve süreçlere değinerek, 212 sayılı yasanın nasıl zor şartlar altında hazırlandığını ifade etti. O dönemin koşullarından bahseden Türenç, bugün de basının hiç olmadığı kadar baskı altında kaldığını dile getirdi ve “Basın maalesef özgür değil. Düşünce ve ifade özgürlüğü yok denecek kadar az” dedi.
Tüm konuşmacılara teşekkür eden, günün anısına kendilerine plaket ve çiçek takdim eden Başkan İmamoğlu da yerel gazetecilere seslenerek, “En özgür ortamda mesleklerimizi icra etmenizi ve tutuklu gazetecilerle ilgili yaşanan utanç duyduğumuz sürecin bir önce sona ermesini diliyorum. Umuyorum ki başınıza hiçbir sıkıntının gelmediği, mesleki etik kurallara uygun bir biçimde mesleğinizi yerine getirdiğiniz günlerde bir arada oluruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz kutlu olsun.” diye konuştu. Söyleşi kapanmadan hemen önce Oktay Ekşi’ye meslekteki 66’ıncı yılı için hoş bir sürpriz yapılarak pasta kesildi, Ekşi ayrıca yazdığı kitabı yerel gazeteciler için tek tek imzaladı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.