Emlak piyasaları vergi düzenlemesi bekliyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Emlak piyasaları vergi düzenlemesi bekliyor
28 Şub 2024 / Çar 10:26
2 dk okuma / 0 Kez Okundu
| |

Gayrimenkul sektöründe 34 yıldır hizmet veren Binax Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, zor bir dönemden geçen gayrimenkul piyasasının önünün açılması için vergilerin daha makul seviyelere çekilmesi gerektiğini belirtti. Mevcut şartlarda yatırımların Dubai, Yunanistan ve Kıbrıs’a yöneldiğine dikkat çeken Güleroğlu, bu durumun Türkiye için ciddi bir kayıp olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, bir yazılım çalışması ile tüm Türkiye’de mülklerin gerçek değerinin belirlenebileceğini ifade etti.

Gayrimenkul piyasalarının önünün açılması için çeşitli önerilerde bulunan Binax Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, “Gayrimenkul piyasası zor bir dönemden geçiyor. Bunda bazı etkenler var; dövizin sabit kalması, konut kredi faiz oranlarının yüksek olması, konut kredi limitlerinin düşük oranda kalması gibi sebepler. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında 31 Mayıs 2022 tarihinde yapılan düzenlemeye göre ilanlarda gayrimenkul fiyatları gerçek değerleri üzerinden gösteriliyor. Bu konuda hükümetin almış olduğu kararın sonuna kadar arkasındayız. Piyasanın normalleşmesi için bazı reformlara da ihtiyaç var. Bugün alıcıdan ve satıcıdan yüzde 2 oranında alım satım vergisi alınıyor. Bu vergiler gerçek değer üzerinden çok yüksek rakamlara denk geliyor. Emlak beyanları gerçek değerlere çıktığında yıllık vergi miktarları yüksek rakamlara denk gelecek. Bizim önerimiz; yüzde 0,5 alıcıdan, yüzde 0,5 satıcıdan şeklinde alım satım vergisinin düzenlenmesi devletin alacağı verginin daha da fazla toplanmasının önünü açacak." dedi.

Para yurtdışına kaçıyor
Yeni vergi düzenlemesi beklendiğini ifade eden Güleroğlu, "Bugün bir gayrimenkul aldığınızda 5 yıl içinde satarsanız bununla ilgili olarak şahıslarda yüzde 25’den başlayan bir gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Yasa 2022 yılında çıktı. Herhangi bir portala ilan verdiğinizde, resmi makamlar bu satış rakamlarını baz alıp vergilendiriyor. 500 bine 3 yıl önce aldığınız bir daire enflasyonist sebeplerle 6 milyon oldu. Aradaki 5,5 milyonun üzerinden yüzde 25 gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Bu ciddi bir rakam. İnsanlar ilan vermeden satmaya çalışıyor. Satanlar da yatırımlarını Yunanistan, Dubai ve Kıbrıs’a yönlendiriyor. Yani paralarımız dışarıya kaçıyor. Bu para Türkiye’de dönmüyor. Hükümetimizin bir an önce gerekli vergi düzenlemelerini yapıp piyasanın önünü açmasını bekliyoruz. Vergi oranlarında düzenleme yapılması öncelikli talebimiz. Ayrıca yıllarca süren kamulaştırma ve miras davaları var. Bu davaların yüzde 80’i düşecektir. Biz de gerçek değeri savunuyoruz. Bu konuda sonuna kadar alınan kararların arkasındayız. Gerçek değerler üzerinden uygun vergi oranlarının alınmasını öneriyoruz. Bir seferliğe mahsus olarak da hükümetimiz gerçek değer için bir yazılım üzerinden vergi alabilir. İmar barışı benzeri bir uygulama ile tüm gayrimenkuller gerçek değerlerine çekilebilir” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.