Enkaz kentte son 1 yılda en çok tercih edilen mezarlık çiçeklerine 14 Şubat’ta da yoğun ilgi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Enkaz kentte son 1 yılda en çok tercih edilen mezarlık çiçeklerine 14 Şubat’ta da yoğun ilgi
13 Şub 2024 / Sal 09:18
2 dk okuma / 0 Kez Okundu
| |

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 14 Şubat Sevgililer Günü için fazladan mesai yapan çiçekçilerde son 1 yılda en çok tercih edilen mezarlık çiçekleri oldu.

İskenderun ilçesinde 16 yıldır çiçekçilik yapan Elmas Yasma(35) ve Yılmaz Yasma(47) çiftçi, asrın felaketi sonrası açtıkları yeni iş yerlerinde kendi ürettikleri güllerin ve diğer çiçeklerin satışını yapmaya devam ediyorlar. Depreme İskenderun ilçesi Karaağaç Mahallesi’nde yakalanan Yasma çifti, dükkanlarının yıkılmasına rağmen pes etmeyerek yeni iş yerlerinde yeniden mücadeleye başladılar. Geçtiğimiz yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’ne 1 hafta gibi kısa bir süre kala asrın felaketi Hatay’ı yıkıp geçmişti. O yılda olduğu gibi bu yılda kentte yaşayan insanlar, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü buruk karşılayacak. Deprem sonucu yaklaşık 25 bin insanın hayatını kaybettiği Hatay’da, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde en çok satılan gül ve mezarlık çiçeği olarak bilinen karanfil, kasımpatı, nergis, sardunya zambak gibi çiçekler oluyor.
“Bu bir yılda mezarın üstüne koyulabilecek ve ekilecek çiçekleri, en çok satılan çiçek oldu”
Deprem sonrası açtıkları yeni iş yerlerini eşiyle birlikte işlettiklerini ifade eden 35 yaşındaki Elmas Yasma, “15 yıldır eşimle birlikte iş yeri açtık ve yönetiyoruz. Çiçeklerimizin fiyatlarını genelde minimum da tutmaya çalışıyoruz. İnsanların alım gücü çok fazla olmadıkları için en iyi şekilde fiyatlandırmaya çalışıyoruz. Mezarlık çiçekleri de alınıyor. Ona göre indirim de yapıyoruz. Kuzmanyalar 250 TL, karanfiller 100 liradan satışı yapılıyor. 14 Şubatta genellikle gül satılıyor. Kırmızı ve beyaz güller en çok satılanlar arasında yer alır. Güllerin tekinin fiyatı 75 lira. Genelde mezarlık çiçekleri aldık. Bu bir yılda mezarın üstüne koyulabilecek ve ekilecek çiçekleri, en çok satılan çiçek oldu” dedi.
“Sevgiyi en iyi ifade eden çiçek Gül’dür”
Geçen yıl 14 Şubat için hazırlık yaptıklarını ama depremin bütün hazırlığı paramparça ettiğini söyleyen 47 yaşındaki Yılmaz Yasma, “16 yıldır eşimle birlikte bu çiçekçi dükkanını işletiyorum. Geçen yıl bütün hazırlığımızı yapmıştık ama kısmet olmadı. Bir dükkanımız da sıkıntı oldu ama çok şükür ailemizde herhangi bir sıkıntı yok. Her zamanki gibi Gül. Sevgiyi en iyi ifade eden çiçek Gül’dür. Özel çiçekler, kazablanka ve papatyalar ilgi görüyor. Tek bir gülün fiyatı 75 lira ve buketlerde müşterinin bütçesine göre yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.