Ersizlerdere Tabiat Parkına ilgi her geçen gün artıyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Ersizlerdere Tabiat Parkına ilgi her geçen gün artıyor
17 Kas 2023 / Cum 16:04
2 dk okuma / 2 Kez Okundu
| |

Kastamonu’nun Küre ilçesinde bulunan ve içerisinde 12 kilometrelik tarihi kervan yolunu barındıran Ersizlerdere Tabiat Parkına hem tur şirketlerinin hem de vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor.

Doğa harikası manzarasıyla vatandaşların uğrak yeri haline gelen Kastamonu’nun Küre ilçesindeki Ersizlerdere Tabiat Parkına ilgi her geçen gün artıyor. İçerisinde barındırdığı 12 kilometrelik tarihi kervan yolunu yürüyen vatandaşlar, yürüyüşün sonunda Ersiz ve Ersizlerdere köyüne iniş yaparak bölgenin hikayesini dinliyor. Sonbahar manzarasıyla Türkiye’nin birçok şehrinden turistleri ağırlayan Ersizlerdere Tabiat Parkına son zamanlarda tur şirketleri de ilgi göstermeye başladı. Tur şirketleri, bölgeye turlar düzenleyerek hem tanıtıma katkı sağlıyor hem de doğaseverlere unutulmaz bir gün geçirmelerini sağlıyor.
Bu çerçevede Türkiye’nin kırsal turizm alanında faaliyetlerini sürdüren Kırsal Turizm Uzmanı Ayfer Kurulay tarafından 12 kilometrelik tarihi kervan yolu güzergahına gezi düzenlendi. Çuha Doruğundan başlayan gezi, tarihi İstiklal Yolu boyunca devam edecek.
Gezi sonunda açıklamada bulunan Kırsal Turizm Uzmanı Ayfer Kurulay, önümüzdeki günlerde bölgeye turlar düzenleneceğini belirterek, Talep olması durumunda yeni yürüyüş rotalarına ve mevcut rotalara gezi düzenleyerek yürüyüş düzenleyeceğiz. Bunun için dönüş yaptığımızda çalışmalarımız olacak. Sonbaharın renklerine hayran kaldık. Türkiye’nin en güzel sonbahar manzaralarını görmek isteyenler mutlaka Küre Dağlarına gelmesi ve uraları görmesi gerekiyor” dedi.
Küre Ersizlerdere Kalkınma ve Eğitim ve Eko Turizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, “Bizler için Ekoturizmin gelişmesi, yöre insanımızın gelir elde etmesi, memnun bir şekilde bölgemizde ayrılması bizleri de çok mutlu etmektedir. Bu tür gelişmeler umut verici faaliyetler olduğunu düşünüyorum. Bizler, Ersizlerdere Kalkınma Eğitim ve Ekoturizm Derneği olarak Küre Dağlarına ismini veren Küre ilçemiz hak ettiği yere ulaşana kadar, girişimlerimiz yerelde ve genelde devam edecektir. Bugün bir başarı varsa ses getirebiliyorsak, adımızdan söz ettirebiliyorsak 13 yıldır usanmadan, yılmadan gece gündüz demeden bizlere destek olan ve bizler ile omuz omuza mücadele eden kendine dava edinmiş memleket sevdalısı yürekli insanların sayesinde sağlanmıştır. Herkese yürekten teşekkürler ediyorum” diye konuştu.
Gezi çerçevesinde ziyaretçiler, Ersizler köyünde yöre halkının üretmiş olduğu doğal ve organik ürünlerden satın alarak, Küre Kaymakamlığı tarafından Ersizlerdere köyünde hizmete açılan İstiklal Yolu Kilim Evinden Küre Kilimi, Taş Baskı ve Tırnak Bağı ile doğal Küre balından satın alarak bölge ekonomisine de katkı sağladı.
Kafile, 12 kilometre tarihi kervan yolunda yürüdükten sonra çorba ve çay içerek dinlendi.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.