Ertaş; "Erzurum, Türk Dünyası Kültür Başkenti olmalı"

Türkiye Dil ve Edebiyatı Derneği Erzurum Şubesi Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Murat Ertaş, Erzurum’un önümüzdeki birkaç sene içerisinde "Türk Dünyası Kültür Başkenti" adaylığı için girişimlere başlayacaklarını ifade etti

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
21 Mar 2018 / Çar 12:56 |
/ 20 Kez Okundu
| |
Türkiye Dil ve Edebiyatı Derneği Erzurum Şubesi Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Murat Ertaş, Erzurum’un önümüzdeki birkaç sene içerisinde "Türk Dünyası Kültür Başkenti" adaylığı için girişimlere başlayacaklarını ifade etti.
TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş’ın açıklaması şöyle: “Düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yıldönümünü coşkuyla yaşadığımız, Türkistan’ın Anadolu’ya açılan kapısı kutlu belde Erzurum’un tarihi misyonu Erzurum’u Türk kültürünün doğal başkentlerinden biri yapmıştır. Erzurum bizim Türkistan dediğimiz Avrupalının Asya dediği ana yurdumuzdan gelen yolların kesiştiği bir kavşaktır. Erzurum Türkün yoludur, yordamıdır, kervanında taşıdığı kıymetlisidir, töresidir, cenk meydanıdır. Gerek tarihiyle gerekse yaşayan kültür varlıklarıyla Erzurum bugün Türk kültürünün en mücessem şehirlerinden ve mühürlerinden biridir. Bu durumda Erzurum’a Türk Dünyası Kültür Başkenti olmak yakışır. 2012’den beri TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) sırasıyla Astana (Kazakistan), Eskişehir (Türkiye), Kazan (Tataristan), Merv (Türkmenistan), Şeki (Azerbaycan), Türkistan (Kazakistan) ve 2018’de Kastamonu (Türkiye) Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmiştir. Erzurum’un da bu onuru yaşaması için valilikle, belediyelerle, üniversitelerle ve STK’lerle görüşmeler yapıp, gerekirse bir çalıştay düzenleyip şehir olarak konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na taşımamız gerekiyor. Türk dünyasıyla ilgili ciddi tecrübeleri ve lobisi olan EkoAvrasya derneğinin de desteğini alarak bu hayırlı iş için düşman işgalinden kurtuluşumuzun 100.yılında ilk girişimimizi yapacağız inşallah. Elbette bir fikrin ortaya atılmasından sonra olgunlaşması ve gerçekleşmesi belli bir zaman alıyor. Önümüzdeki üç sene içinde hedefimizi gerçekleştirmek için şehirde ortak hedef ve bilincin de gelişmesi gerekmektedir. Hedefimize ulaşmamız halinde tüm Türk dünyasının gözü Erzurum üzerinde olacaktır ve Erzurum sosyal hayatı şerefli bir yoğunluk yaşayacaktır. Konuyu ilk olarak basın açıklamasıyla kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Gelişmeler hakkında yine kamuoyunu bilgilendireceğiz. Sözlerimi tamamlarken Türk milletinin, sevginin, kardeşliğin, baharın, yeniden dirilişin bayramı olan Nevruz coşkusunu kutluyorum.”

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.