Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri şifa dağıtıyor

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi elemanları 30 Acil Sağlık İstasyonunda 2’si snowtrack, 5’i kar paletli, 1’i obez ambulans olmak üzere 78 karasal ambulansla hızır gibi gittiği hastalara şifa dağıtmaya devam ediyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
16 Oca 2018 / Sal 09:33 |
/ 55 Kez Okundu
| |
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi elemanları 30 Acil Sağlık İstasyonunda 2’si snowtrack, 5’i kar paletli, 1’i obez ambulans olmak üzere 78 karasal ambulansla hızır gibi gittiği hastalara şifa dağıtmaya devam ediyor.
Erzurum’da, 112 Acil Komuta Merkezi’ne bağlı istasyonlarda faaliyet gösteren sağlık ekipleri, en zorlu kış şartlarında bile köy yollarının kapanmasına rağmen hastalara ulaşmada engel tanımayan snowtrack ve paletli ambulanslarla ulaşılamayan hasta bırakmadan en yakın hastanelere nakletmek için tüm hazırlıklarını tamamladı.
112 Acil, bir yılda 67 bin 26 hasta taşıdı
Şehrin bir ucundan, diğer bir ucuna en fazla 10 dakikada ulaşan acil sağlık hizmeti elemanları 2017 yılında yaklaşık 1 milyon 70 bin çağrı aldı, 67 bin 26 vakaya giderek hastaları en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırdı.
Helikopter ambulans 2017 yılında 195 hasta için havalandı
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’ne bağlı olarak hizmet veren ambulans helikopter, 2017 yılında 195 kez havalandı.
2017 yılında Erzurum’un güney ilçeleri Hınıs, Tekman, Karayazı ve Karaçoban’dan 47 hastayı, İspir’den 20, Pazaryolu’ndan 6, Oltu, Olur ve Horasan’dan 9, Çat, Aşkale, Ilıca ve Şenkaya’dan 16, Tortum, Uzundere, Narman, Köprüköy ve Pasinler’den 3 hastayı helikopter ambulansla ilgili hastanelere taşıdıklarının altını çizen Dr. Mahmut Uçar, çevre illerden de bir yıl içinde 94 hastanın naklini gerçekleştirdiklerini söyledi. Taşınan hastaların 36’sının travma, 41’inin kalp ve damar hastalıkları, 53’ünün yenidoğan bebek, 12’sinin solunum sistemi, 9’unun gebe, 8’inin kanamalı hastalardan oluştuğu bildirildi.
Sağlıkta dönüşüm sistemi kapsamında 2008 yılında Erzurum’da hizmete sunulan ambulans helikopterin 2015 yılında 302 kez, 2016 yılında 226 kez, 2017 yılında ise 195 kez acil hastaların imdadına yetiştiğine dikkati çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar, Erzurum’un ilçeleriyle birlikte, Kars, Ardahan, Bayburt, Erzincan ve Iğdır gibi illerden de hasta taşıdıklarını söyledi.
En kötü hava koşullarında bile kırsal alanlara acil sağlık hizmeti götürdüklerini söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar, helikopter pilotlarıyla 112 Acil Komuta Merkezi çalışanlarının can kurtarmak adına özveriyle çalıştıklarını, hastaları bir an önce hastanelere yetiştirmek için olağanüstü çaba harcadıklarını sözlerine ekledi.
112 Acile yapılan çağrıların çoğu gereksiz..!
İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, geçen yıl 112 Acil Hattı’na gelen 1 milyon 70 bin çağrının % 90’ından fazlasının gereksiz olduğuna, bunun da, gerçek hastalara ulaşmada büyük engel teşkil ettiğine vurgu yaptılar. Yetkililer kısa ve anlaşılır cümlelerle doğru adres bilgilerini çağrı elemanına bildirmekle vakitten büyük tasarruf edildiğine vurgu yaparak, vatandaşların panik yapmadan hastanın durumunu 112 çağrı elemanına bildirdiği andan itibaren ambulansların şehir merkezindeki herhangi bir vakaya kısa sürede yetişebildiğini söyledi.
“Sağlık çalışanlarımız alkışı hak ediyor”
Helikopter ve uçak ambulanslar, snowtrack ve paletli ambulanslarla yaz kış demeden her türlü olumsuz hava koşullarında bile hastalara mutlaka ulaşıldığına dikkat çeken Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar, sözlerini şöyle tamamladı: “Hava ve kara ambulansları günün her saatinde vatandaşın hizmetinde. Hiçbir hasta kendi imkanları ile hastane yoluna düşmek zorunda değil, bir telefon ile istenilen yerden hasta alınıp istediği hastaneye götürülüyor”
“Sağlık Bakanlığımızın her türlü zorlu hava koşullarında kullanmamız için bizlerin hizmetine sunduğu donanımlı, yaz ve kış şartlarına uygun araçlarla kapalı yollara rağmen hastalara ulaşmamız büyük bir hizmet. Bu hizmetin aksamadan sürdürülmesi için fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum”

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.