Gaziantep’te 20 günde onlarca hayvan telef oldu

Gaziantep’te 4 köyde son bir ayda yüzlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvan telef oldu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
17 Mar 2018 / Cmt 11:27 |
/ 59 Kez Okundu
| |
Gaziantep’te 4 köyde son bir ayda yüzlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvan telef oldu. Hayvan ölümlerinin önüne geçemeyen köylüler, hayvanların şap hastalığından telef olduğunu ileri sürerek yetkililerden yardım istedi.
Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Bedir, Övündük, Atabek, Karasakar kırsal mahallerinde son bir ayda yüzlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvan telef oldu. Art arda gelen hayvan ölümlerinin önüne geçemeyen mahalleliler, hayvan birlikleri ve Tarım Müdürlüğü yetkililerinden yardım istedi. Hayvanları kurtarabilmek için veterinerlere de müracaat ettiklerini anlatan mahalle sakinleri, hayvanların şap salgınına yakalandığı cevabını aldıklarını ifade ettiler. Yazılan ilaçları alıp uygulamalarına rağmen hastalığın önüne geçemediklerini anlatan köylüler, her gün onlarca hayvanın telef olmaya devam ettiğini dile getirdiler.
Övündük Mahalle Muhtarı Mehmet İncehöndük, ölümlerin şap hastalığından kaynaklandığını ifade ederek, hastalığın Muş’tan getirilen küçükbaşlardan bulaştığını ileri sürdü. İncehöndük, "Köyde yaklaşık bir aydır bu hastalık var. Komşularımızın kuzuları, oğlakları ve inekleri, doğan buzağıları, hepsi ölüyor. Benim şansıma günde 2-3 oğlak ölüyor. İki tane buzağım öldü. Bilgi verdiğimizde yetkililer, ’bulaştıktan sonra şap hastalığına bir çare yok’ dediler. Veterinerler ilaçlar verdi, o ilaçları kullandık ama bir faydasını görmedik" dedi.
Hayvanları telef olan Sevinç Teker, "Bir aydan beri böyle 30, 40 tane oğlak, kuzu öldü. 20, 25 tane keçiye bulaştı. 5,6 tane keçi, koyun öldü. Büyükbaşlarda belirti varda, onlardan ölen olmadı hala” şeklinde konuştu.
Mahalle sakinlerinden Mevlana Yılmaz ise, "Şap hastalığından aşağı yukarı benim 30 tane küçükbaş hayvanlardan oğlak, kuzu telef oldu. Bir ay önce Tarım Müdürlüğünden geldiler, veterinere söyledik. Şap hastalığı var dedik ama yapılabilecek bir şey olmadığı söylendi, ilaç kullanmamız tavsiye edildi" diye konuştu.
Mahalleli salgını durduramadıklarını vurgulayarak, yetkililerden yardım çağrısında bulundu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.