Gençlere Uyarı: Enerji İçecekleri İntihar Riskini Artırıyor!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Gençlere Uyarı: Enerji İçecekleri İntihar Riskini Artırıyor!
#Güncel Olaylar | Haber Merkezi
06 Tem, 2024 / Cmt 16:32
1 dk okuma / 120 Kez Okundu
| |

Gençler arasında popüler olan enerji içecekleri, kalp krizi ve intihara yol açabilecek kadar tehlikeli olabilir.

 

Onlar enerji verdiğini düşünüyorlar ama hayatlarından çalıyor. Atv Ana Haber'de yer alan habere göre, kalp krizini tetiklemesi bir yana bağımlılık yapan bu içecekler intiharbile sürüklüyor. Enerji içecekleri yoğun olarak şeker ve kafein içeriyor. Bu iki maddenin yan yana gelmesiyle tehlikenin boyutu artıyor. Reaksiyonun vücuttaki etkileri ise korkutucu. Özellikle gençler arasında çok tüketilen enerji içeceklerinin psikolojik sonuçları da var.

İNTİHAR DÜŞÜNCESİNİ TETİKLİYOR

Gençler arasında sınavdan ya da spordan önce enerji içeceği içmek adeta alışkanlık haline gelmiş. Oysa tehlikeleri saymakla bitmiyor. Enerji içecekleri sadece fiziksel sağlığımızı değil ruhsal sağlığımızı da tehdit ediyor. Son araştırmalar bu tür içeceklerin intihar düşüncesini tetiklediği ortaya çıkardı. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Korkut, "Yüksek oranda şeker bar bunlarda tabi ki obezite olarak, bölgesel yağlanmalara, karaciğer yağlanmalarına, insülin direncine ve şeker hastalığına davet edecektir. " ifadelerine yer verdi.

"ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRABİLİR"

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Fethi Kılıçaslan, "Özellikle çok tüketildiği zaman kalpte spazm yapabilirler, ritim bozukluğu yapabilirler bunun sonucunda kalp krizi riskini ve ani ölüm riskini arttırabilirler." diyerek uyardı. Psikiyatrist Doç. Dr. Taha Can Tuman ise , "Çevreye zarar verme gibi davranışlara, intihar düşüncelerine de neden olabilir." dedi.

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.