Görme engelliler teknolojik araçlarda KDV indirimi ve vergi muafiyeti istiyor

Adana’da yaşayan görme engelli Gazi Hasan Arısoy, engellilerin günlük hayatını kolaylaştıran teknolojik ürünlerde KDV indirimi ve gümrük vergisinde muafiyet istedi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
11 Oca 2018 / Per 10:38 |
/ 84 Kez Okundu
| |
Adana’da yaşayan görme engelli Gazi Hasan Arısoy, engellilerin günlük hayatını kolaylaştıran teknolojik ürünlerde KDV indirimi ve gümrük vergisinde muafiyet istedi.
8 yıl önce Hakkari’nin Çukurca ilçesinde görev yaparken mayın patlaması sonucunda iki gözünü ve sağ elini bilekten kaybeden Gazi Hasan Arısoy (38), engellilerin karşılaştığı bazı sorunlara değindi. Sokakta karşılaştığı en büyük problemin kaldırımlara park eden araçlar, düzensiz konulan tabelalar olduğuna değinen Arısoy, hissedilebilir sarı yüzeylerin de artırılmasını istedi. Doğuştan görme kaybı olanlara nazaran sonradan görme kaybı yaşayanların hayata ve sokağa daha zor adapte olabildiğine dikkat çeken Arısoy, vatandaşlardan da bu konuda duyarlılık bekledi.
Şehitlerde olduğu gibi gazi çocuklarının da askerlikten muaf olması gerektiğine vurgu yapan Arısoy, “Bize en çok eşimiz ve çocuklarımız yardımcı oluyor. Örneğin görme engelli arkadaşımız oğluyla yaşıyordu, tek başına kalmak zorunda kaldı. Muaf tutulması iyi olacak diye düşünüyorum” dedi.
Görme engelli vatandaşların tek başına günlük hayatını sürdürmesinin zor olduğunu ve sosyal devlet gereği küçük hizmetler beklediklerini kaydeden Arısoy, “Bana en çok hayatta yardımcı olan kişi eşim. Eşimin doğum gününde veya evlilik yıldönümümüzde kendi başıma çıkıp hediye alma kabiliyetim yok. Valilik veya kaymakamlık bünyesinde bizlere bir araç ve refakatçi ayarlansa hem güzel bir jest olur hem de sosyal devletin gereğidir diye düşünüyorum. Bakıma muhtaç vatandaşlarımız bir gün öncesinden arayıp ‘Benim yarın AVM’ye veya berbere gitmem gerekiyor’ dese bir araç tahsis edilse zor olmasa gerek” ifadelerini kullandı.
Bazen onur kırıcı davranışlarla karşılaştığından yakınan Gazi Arısoy, “Toplumdaki algının biraz daha iyi yönde pozitif yönde gelişmesi gerektiğine inanıyorum. Ben devletimden, maddi olarak hiçbir eksik bir şey görmedim maddi olarak her türlü imkanı sağlıyor ama bir devlet kurumuna gittiğimde veya toplumdaki diğer insanlarla karşılaştığımda onurlu yaşamak istiyorum” şeklinde konuştu.
Gazi Arısoy, görme engellilerin en büyük yardımcısının akıllı telefonlar ve ekran koruyucusuyla kullanılabilen bilgisayarlar olduğunun altını çizerek şunları söyledi:
“Sosyal medyayı kullanmamız açısından, dünyada olan biteni izlememiz açısından çok önemli. Teknolojiyi görme engelliler olarak kullanabiliyoruz. Bu cihazlara ulaşmak için görme engellilere kolaylık yok. Özürlüler yasasında bildiğim kadarıyla ‘engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştırıcı araçların KDV indirimi ve gümrük vergisinde muafiyeti’ söz konusu. Akıllı telefonlar ve ekran okuyucuya sahip bilgisayarlar günlük hayatımızı kolaylaştırıcı bir araç. Bunların KDV indirimden ve gümrük vergisinden muaf olması, ulaşımı zor olan görme engellilerin ulaşımını kolaylaştıracaktır.”

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.