Gümrükten geri çevrilen tarımsal ürünlerin sebebi ilaç kalıntıları

Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, ihraç edilecek tarımsal ürünlerin gümrük kapılarından geri çevrilmemesi için ilaçlanan ürünlerde arınma sürelerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
17 Mar 2018 / Cmt 09:55 |
/ 76 Kez Okundu
| |
Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, ihraç edilecek tarımsal ürünlerin gümrük kapılarından geri çevrilmemesi için ilaçlanan ürünlerde arınma sürelerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Başkan Hüseyin Şen, yurt dışına ihraç edilmek istenilen tarımsal ürünlerin geri çevrilme sebebinin ilaç kalıntıları olduğunu vurguladı. Başkan Şen, "Tarımsal ürünlerde ilaçlama olmayacak diye bir şey yoktur, ama ilaçlamanın arınma sürelerini dikkatli uygulamak lazım. İyi tarım uygulamasını yapmamız lazım. Örneğin yurt dışına satılmak için gönderilip geri dönen sebzeler ilaç kalıntısından dolayı dönüyor. Arınma süresine uymuyor. İnsanların sağlığı ile oynanmamalı. Vatandaşlar bu tür şeyleri alırken anlayamazlar. Senin malın yurt dışına kapıdan döneceğine halden dönmüş olsa daha iyi olur. Yurt dışından döndüğünde itibar kaybında oluyor. Bir dönem pamukta uygulanan böcek ilacı kalıntısı domateste çıkmıştı. Bunlar kanserojen. Bunların denetimlerinin ciddi bir şekilde yapılması gerekiyor. En önemli şey insan sağlığıdır" dedi.

"İlaç kalıntıları toprağımızda ve sağlığımız açısından sorun olacak"
İlaçlanmış ürünlerin dikkatli bir şekilde arındırılmamasının insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade eden Başkan Şen, "Gerçekçi konuşmak gerekirse tarımda ilaçsız bir tarım mümkün değil. Muhakkak ilaçlama olacak. Bir sürü etken var ama önemli olan sağlık. Madem bu kadar imkansızlıklar içerisindeyiz burada yapabileceğimiz tek bir şey var. Bunların insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde arınması lazım. Yoksa hem sağlığımızla hem de toprağımızla oynamış oluruz. Bu konuda herkese görev düşüyor. Örnek vermek gerekirse mesela antibiyotikli sütün arınma süresi 10 gündür. 10 gün o sütün tüketime yollanmaması gerekiyor. Gümrük kapılarından dönen ürünler ne oluyor? Demek ki biz tüketiyoruz bunları. İleride bu ilaç kalıntıları toprağımızda ve insanlarımızda sağlık açısından sorun olacak. Önlem alınması lazım" diye konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.