Hocalı Katliamı tanığı Allahyarkızını: “Ben o cesetlerin arasından geçtim”

Hocalı Katliamı tanıklarından Azeri Ayna Allahyarkızını, “Ben bu katliam yapıldığında 12 yaşında bir çocuktum

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
20 Şub 2018 / Sal 17:08 |
/ 56 Kez Okundu
| |
Hocalı Katliamı tanıklarından Azeri Ayna Allahyarkızını, “Ben bu katliam yapıldığında 12 yaşında bir çocuktum. Sayı 613 deniliyor ancak ben o zaman 1200 ceset saydım” dedi.
Hocalı Katliamı’nın 26. yıl dönümü nedeniyle, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde anma programı düzenlendi. Programda çoğunlukla Azerbaycanlı öğrenciler hazır bulunurken, Hocalı Katliamı’nın tanıklarından olan Azeri Ayna Allahyarkızını da konuşmacı olarak katıldı.
Programda ilk olarak konuşan OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, “1992 yılında 613 şehidin olduğu ve 2 bin 500 kişinin de mağdur olduğu bir katliamdan bahsediyoruz. Bu coğrafyada yapılan katliamların hepsi iki devlet tek millet kavramı üzerinden bu millete yapılan bir saldırıdır. Dolayısıyla bizim bunu gündeme getirmemiz çok önemli. Hocalı Katliamı’nı katliam olarak kimin tanıdığına baktım. 5-6 ülkeden başka farklı bir ülke yok. Bizim bu günleri unutmamamız gerekiyor. ‘İki devlet, tek milletin’ yaşadığı bu coğrafyanın şehitlerin kanlarıyla ayakta kaldığını bilmemiz gerekiyor. Ben şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Allah tekrar rahmet eylesin. Allah o vatan aşkını her birimize nasip etsin” diye konuştu.
Daha sonra konferansa konuşmacı olarak katılan Hocalı Katliamı tanıklarından Ayna Allahyarkızını, “Bugün Türk dünyası için ağır bir gündür. Ben bu katliam yapıldığında 12 yaşında bir çocuktum ve bugün hiç büyümedim. Hala o 12 yaşındaki çocuğum. Ermeniler bizim çocuklarımızı bile öldürdü. Sayı ile 613 diyoruz ancak ben 1200 tane ceset saydım. O cesetlerin arasından geçtim. 26 yıl önce dünya medyasının karşısında olan bir olayı biz dünyaya tanıtamamışız. 26 yıl geçmesine rağmen topraklarımız işgal altındadır. Şehit olanlarımızın cenazesi bile bizde değildir. Bizim mezarımız dahi yoktur. Elimde olsaydı eğer, Şubat ayını takvimden silerdim. Bu ayda o insanlar rahmete erdi. Biz Ermenilerden işgal altında olan topraklarımızın bir kısmını da olsa bugün geri aldık. Rabb’im şehitlerimizin mekanlarını cennet etsin. Her zaman onların duacısıyız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından katılımcılara Hocalı Katliamı’nı anlatan kısa film izletildi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.