Hukuk Akademi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avşar: “Feyzioğlu politize oldu, istifa etsin”

Hukuk Akademi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
14 Şub 2018 / Çar 10:34 |
/ 48 Kez Okundu
| |
Hukuk Akademi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ömer Lütfü Avşar, Türkiye Barolar Birliğinin müşterek güçten ve avukatlık mesleğinin temel değerlerinden uzaklaştığını söyledi. Kamuoyu sevgi ve saygısından mahrum bırakılan TBB ve bazı barolarda gündelik siyasetin izlendiğini belirten Avşar, “Ne yazık ki birliğimiz tüm bunların ötesinde tek fotoğraf yani başkan üzerinden algılanır hale gelmiştir. Bu nedenle Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun ve yeniden yapılacak seçimlerin sağlıklı gerçekleşebilmesi için zorunlu olarak 79 baro başkanının istifasını talep ediyoruz” dedi.
Hukuk Akademi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ömer Lütfü Avşar, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, geçmişte yüzlerce avukatın siyasi hayatın içinde yer aldığını, bunlardan birçoğunun da Türkiye’nin istikbali uğruna mağdur ve mahkum olduklarına dikkat çekti. Avşar, “Fakat onlardan hiç kimse avukatlık mesleğinin bireysel niteliği dışında meslektaşlarını ve mesleği siper olarak kullanmadılar” ifadesini kullandı.
Avşar şunları kaydetti:
“Türkiye Barolar Birliğinin ve baroların siyasi faaliyetlerde bulunan bir vatandaşın, meslektaşlar da dahil herhangi bir haksızlığa uğradığında yanında olmak tabii ki asli görevidir. Ama TBB ve barolar ‘müşterek’ bir faaliyetin dışında kalan, ferdi siyasetin kalkanı ve/veya aracısı olamazlar. TBB Başkanının ferdi faaliyetleri, TBB’nin ‘müşterek’ faaliyetinin, seçildiği tabanın iradesinin dışına çıkmış, iktidar ve/veya ana muhalefetten rol/alan kapma, siyasi istikbalde fırsat yakalama çaba ve çalışmalarının iniş, çıkışları ve savrulmaları kapsamında kalmıştır. TBB Başkanının TBB’nin, baroların, avukatların manevi gücünün arkasına sığınarak ifa ettiği bireysel siyasetinde TBB’nin kamu tüzel kişiliği, meslek ve hatta meslektaşları araç olarak kullanma iradesi, birliğimizin varlığına neden ‘müşterek’ olmak iradesiyle de çelişir halini tavizsiz devam ettirmektedir. Gelinen noktada TBB, müşterek güçten, mesleğin temel değerlerinden ve gücünden, kamuoyu sevgi ve saygısından mahrum kalmış; birliğin tek fotoğrafı yani başkan üzerinden algılanmasına mahkum edilmiş; efkarıumumiyeye hakim olmak üst kimliğinden indirilmiş; gündelik siyasetin muhatabı kılınmıştır. Bu nedenler ve sonucu olarak TBB’ne BB dememek için de TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu başkanlık görevinden istifaya davet ediyoruz. Sağlıklı ve demokratik bir sonuca ulaşabilmek için baroların seçim sürecinin de öncesinde tamamlanacağı bir takvim belirlenerek ifa edilecek, Olağanüstü Seçimli Genel Kurulları sonucu TBB’nin seçimli Olağanüstü Genel Kurulunun yapılması için gereken tüm yasal haklarını kullanmak adına barolarımızı bu tarihi göreve sadece mesleğimiz adına değil ‘Türkiye’ adına davet ediyoruz.”

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.