İsrail Mahkemesi Mescidi Aksa’nın Baburrahme kapısını kapattı

İsrail Mahkemesi, Mescidi Aksa’nın Baburrahme kapısını 60 gün kapatma kararı verdi. Kararın temyize götürülmesi için Mescidi Aksa’nın idaresinden sorumlu olan İslam Vakfı’na 60 günlük süre tanındı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
17 Mar 2019 / Paz 16:51 |
/ 24 Kez Okundu
| |
Kudüs İslam Vakfı, Mescidi Aksa’nın tamamen Müslüman mülkü olması sebebiyle İsrail mahkemelerinin bu konuda karar verme yetkisinin bulunmadığını söyledi. İslam Vakfı, Baburrahme kapısının 144 bin metrekarelik Mescidi Aksa’nın bir parçası olduğunu belirtti.
Fanatik Yahudi grupların sık sık Baburrahme bölgesine el koyarak bir Yahudi tapınağı açmakla başlayıp, Tapınak Dağı dedikleri bütün bölgeyi ele geçirmek istediği iddia edildi.
Geçen hafta Perşembe günü İsrail polisi içeriden polise molotof kokteyli atıldığı iddiasıyla Baburrahme kapısı dahil Mescidi Aksa’nın bütün kapılarını kapattı ve namaz kılanları dışarı çıkarttı. Mescit geçen Perşembe günü yeniden ibadete açıldı.
Filistinliler ve Müslümanlar, tamamen Müslümanların ibadet yeri olan Mescidi Aksa’nın statüsünü değiştirmeye teşebbüs etmesi konusunda İsrail’e uyarıda bulunarak bunun bir din savaşının çıkmasına sebep olacağını söyledi.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.