İzmir’in fethinin 937. yıl dönümü kutlanıyor

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından ilki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen “1081 İzmir’in Türkler Tarafından Fethi Kutlamaları”, bu yıl 16 Mart-1 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
14 Mar 2018 / Çar 11:23 |
/ 33 Kez Okundu
| |
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından ilki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen “1081 İzmir’in Türkler Tarafından Fethi Kutlamaları”, bu yıl 16 Mart-1 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor. Kutlamalar bu sene Selçuk, Ödemiş ve Konak’ta düzenlenecek olan bir dizi etkinlikle daha geniş çaplı olarak gerçekleştirilecek.
“1081 İzmir’in Türkler Tarafından Fethi Kutlamaları” kapsamında İzmir Alsancak’taki tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan “Çaka Bey Kitap Günleri”nin 17 Mart’ta gerçekleştirilecek açılışının ardından aynı günün akşamı Kıraç konseri düzenlenecek. Alsancak’taki kutlamalar 22 Mart Perşembe günü düzenlenecek “II. Uluslararası Çaka Bey Sempozyumu” ile devam edecek. 1081 yılında İzmir’in fethini gerçekleştiren Çaka Bey’in ve İzmir’in fetih sürecinin konuşulacağı sempozyumun ardından 23 Mart Cuma günü Ödemiş’te “Çaka Bey Paneli” düzenlenecek.
24 Mart Cumartesi günü Selçuk’ta fetih kutlamaları yapılacak. 24 Mart-1 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan “Çaka Bey Kitap Günleri” ise Selçuk Hükumet Konağı önünde düzenlenecek. 24 Mart Cumartesi günü “Çaka Bey’in Selçuk’u (Ayasuluk, Efes) Fethi Paneli” gerçekleştirilecek.
25 Mart Pazar günü Türk Tarih Kurumu ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen “Çaka Bey” konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edileceği bir tören düzenlenecek. Etkinlikler, halk oyunları gösterileri ve MFÖ konseriyle sona erecek.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.