Japonya ve İran Dışişleri Bakanları nükleer gündemi Tokyo’da görüştü

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Tokyo’da bir araya geldi. Görüşmede, Japon Bakan Kono, İranlı mevkiaşı Zarif’e bölgedeki istikrarı korumak için İran’ın 2015 nükleer anlaşmasına uyması gerektiğini ifade etti.

Eklenme: 16 Mayıs 2019 / Perşembe 10:45:16
A A / 8 Kez Okundu
| |
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif İran’ın nükleer programı çerçevesinde yaşanan sorunlar hakkında görüşmek üzere Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir araya geldi. Görüşmede, Kono’nun, İranlı mevkidaşı Zarif’e bölgedeki istikrarı korumak için İran’ın 2015 nükleer anlaşmasına uyması gerektiğini söylediği belirtildi. Zarif’e Japonya’nın bölgedeki durum hakkında ciddi endişeleri olduğunu ileten Kono, İran’dan gerginliğin daha da artmasını önlemek için nükleer programında kısıtlamaya gitmesini istedi. Zarif’in ise, bölgede gerginliğin ABD tarafından artırıldığını, bunun kabul edilemez olduğunu söylediği belirtildi. Zarif, İran’ın yakın zamandaki eylemlerini, nükleer anlaşma çerçevesindeki haklarının kullanılması olarak nitelendirdiği öğrenildi.

"İran gerilimi tırmandıran taraf olmayacak"
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Tokyo’da gazetecilere açıklama yaptı. Toplantının bölgedeki gergin durumu tartışmak için iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Zarif, İran’ın gerilimi tırmandıran taraf olmayacağını, ancak kendisini savunup ulusal güvenliğine karşı tehditlere cevap vereceğini söyledi. Japonya’yı önemli bir ekonomik ortak olarak nitelendiren Zarif, Japon firmaların İran ile iş ilişkilerini sürdürmelerini umduğunu da sözlerine ekledi.

’Nükleer’ gündemi
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz hafta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015’te imzalanan anlaşmadan ABD’nin tek taraflı çekilmesinin yıl dönümünde yaptığı konuşmada, ABD’nin yaptırımlarına karşılık, anlaşmayla sınırlanan 300 kilogram üzerindeki zenginleştirilmiş uranyumun yurt dışına satılması kararını 60 gün süreyle durdurduklarını açıklamış, İran Ulusal Güvenlik Konseyi’nin kararı ile İran, nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmen durdurmuştu.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.