Kadının gücünü söyleşi ve film ile anlattılar

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) Şubesi ile Ayvalık Belediyesi Kadın Danışma Evi işbirliğinde düzenlenen "Kadının Gücü" söyleşisi Ayvalık Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
14 Mar 2018 / Çar 11:09 |
/ 91 Kez Okundu
| |
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) Şubesi ile Ayvalık Belediyesi Kadın Danışma Evi işbirliğinde düzenlenen "Kadının Gücü" söyleşisi Ayvalık Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Etkinlikte; Uluslar arası Kadınlar Dayanışma Derneği İstanbul Şube Başkanı ve Pedagog Şima Sunder konuşmacı oldu. Saat 14.00’de başlayan söyleşi öncesinde konuşan KASAİD Ayvalık Şube Başkanı Filiz Karayelli, kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesini selamladığını belirterek, “Bu yılın en kısa ayı olan Şubat ayında 47 kadın cinayeti yaşanmıştır. Ortalama 10 kadından 4’ü erkek şiddetine maruz kalmaktadır. Kürsel cins eşitliği endeksinde ise 144 ülke arasında 130. sırada yer almaktayız. Yine düşük ücretle güvencesiz çalıştırılıyoruz. Yine siyasette adımız yok. Ama kadınlar olarak tüm bunları lehimize çevirmek için güçlü ve mücadeleci olmalıyız.” dedi.
KASAİD Ayvalık Şube Başkanı Karayelli’nin konuşmasının ardından söyleşisine başlayan Şima Sunder, kendisinin de torun sahibi bir kadın olduğunu belirterek, çocukların yetişmesinde aileden alacağı eğitimin son derece önemli olduğuna işaret etti.
Kadınların yetiştirdikleri çocuklar, bu çocukları nasıl büyüttükleri, bunların üzerinde kimlerin etkisi olduğu, torunların nasıl büyüdükleri, aile içerisinde çocuklara yaklaşan yetişkinler arasında güzel bir dayanışma ve diyalog olup olmadığına ilişkin soruları kendilerine sormaları gerektiğini ifade eden Sunder, “Bir ailede her şeyi anne yaparsa, çocuklar bir şeyleri yapmayı öğrenemiyorlar. Mesela bu şekilde yetişen kızlar, evlendiklerinde eşleri için bir çorba bile pişiremeyebiliyorlar. Bazı yeni evli kızlarımız kocalarına nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Neden? Çünkü babasıyla ve erkek kardeşleriyle ilişkilerini iyi kuramamasından kaynaklanıyor bu. Çevresinde hep kız arkadaşları olmuş, ama birden bire evlenince bocalayabiliyor. Mesela bu kızımıza anne ve babası ‘Seni çok iyi yetiştirdik. Çok da iyi bir evlilik yapacaksın’ diyebiliyor. Ama kızımız evlendiğinde hiç de öyle olmuyor. Bu yüzden de çocuğa yetişme çağında fırsat verilmelidir. Eğer çocuğa bu fırsatı vermezseniz, o çocuk gelecekte tek başına ayakları üzerinde duramaz” dedi.
Şima Sunder, "Toplum bizden çok şey bekliyor. Bilgimizden, tecrübemizden yararlanmak istiyor. Haberleri görüyorsunuz; yapmamız gereken ne kadar çok şey olduğunu görüyorsunuz. Aslında sadece kadın değil çocuk, genç erkek herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Hiçbir sebep önünüzü kapatmasın. Sebeplerin arasından geçerek çözüme ulaşmamız gerek. Hiçbir zaman geriye dönüp kötü günleri düşünecek vaktimiz yok. Sağlam şekilde ilerlemenin yollarını bulacağız" dedi.
Şima Sunder’in söyleşisinin ardından ‘Kadının Fendi’ adlı film izlenildi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.