Kahramanmaraş’ta mezar yerlerini kaybetmek istemeyen aileler iz bırakıyor

Kahramanmaraş Kapıçam Mezarlığı’nda yakınlarını kaybeden aileler mezar yerlerini bulmak için iz bırakıyor. Bazı aileler ağaçları işaretlerken bazıları ise bir eşyasını bırakıyor. Kabir tahtaları yazıları silinmesin diye naylon ile kaplanıyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
20 Şub 2023 / Pzt 11:09 |
/ 34 Kez Okundu
| |
Kahramanmaraş’ta 6 Şubat günü Pazarcık ilçesinde 7.7 ve Elbistan İlçesinde 7.6 büyüklüğünde 2 büyük deprem meydana geldi. Depremlerde binlerce vatandaş enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Kahramanmaraş’ta hayatını kaybedenler şehir merkezine yakın bir noktada bulunan Kapıçam Mezarlığına götürülüyor. Yıkanıp kefenlenen cenazeler namazları kılındıktan sonra yan yana kazılan mezarlarda toprağa veriliyor.
Mezar başlarına isimleri yazılmış ve numaralandırılmış kabir tahtaları koyuluyor. Kabir tahtaları üzerinde yazan yazıların silinmesi ihtimaline karşı cenaze yakınları mezar yerlerini işaretliyor. Bazı vatandaşlar mezar yerinin yakınında bulunan ağaçlara işaret bırakırken bazıları ise mezar başlarına eşyalarını bırakıyor. Kabir tahtalarındaki yazılar silinmesin diye naylon ile koruma altına alınıyor.
Depremde oğlu, eşi ve kardeşini kaybeden Furkan Buldu, “Dışarı çıktığımda ev yıkılıyordu. Geriye koştum ama yıkılmıştı. 5’inci gün ulaşabildik. İlk günlerde kimse yoktu. Oğlum, eşim ve kardeşim vardı. İlk gün kalabalıktı mezarların başlarına tülbent bağlamışlar. Belli olsun diye” şeklinde konuştu.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.