Kayseri’de ‘Nevruz’ coşkusu

Kayseri’de 21 Mart Nevruz Bayramı düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
21 Mar 2018 / Çar 13:52 |
/ 61 Kez Okundu
| |
Kayseri’de 21 Mart Nevruz Bayramı düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Programa katılan protokol önce Nevruz ateşini yaktı, ardından da üzerinden atladı.
Kayseri’de 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla Erciyes Üniversitesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Sabancı Kültür Sitesi önünde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, KESOB Başkanı Ahmet Övüç ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, “Bugün bilindiği gibi 21 Mart Nevruz Bayramı’dır. Nevruz Bayramı bütün Türk coğrafyasında ve Türk akraba topluluklarında, Türklerin yaşadığı bütün coğrafyada bugün bir bayram olarak kutlanmaktadır. Anadolu’da da aynı illerde, aynı amaçla ama farklı inançlarla kutlanan bu bayram, çeşitli anlamlarla da kutlanmaktadır. Özbekistan’da, Azerbaycan’da, Türkmenistan’da ve Türk dünyasının tümünde tatil olarak devlet programlarında bir Türk bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu bayramın en önemli anlamı, kültür ve bahar bayramı olmasıdır” ifadelerini kullandı.
ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven de, “Dünyada farklı kültürler tarafından kutlanan ve Türk kültüründe ayrı bir yeri olan Nevruz, bolluğun ve bereketin sembolüdür. Bunu bir nişanesi olarak bugünde güzel bir havada bunu kutluyoruz. Nevruz, her ulusun kendi kültürleri ile özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı ve coşkuyla karşılandığı bir gündür. Geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışı olarak kutlanan Nevruzun, Anadolu’da ve Türk kültürünün yaygın olduğu bölgelerde son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilerin bayrak gösterisi yapıldı ve Nevruz etkinliklerine katkı sağlayan öğrencilere Kayseri Ticaret Odası tarafından hediyeler verildi. Nevruz ateşini yakan protokol üyeleri, daha sonra ateşin üzerinden atladı ve demir dövdü.
Düzenlenen etkinlik, Nevruz pilavının dağıtılması ve fidan ağaç dikilmesi ile sona erdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.